Kategoriler
Genel

DOLAR UYARISI !

Merkez Bankası Başkanı’ndan şok “dolar” uyarısı! Yok bundan sonra daha neler
Serdar Arseven, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun, birtakım “kurumsal firmaların” Rusya-Ukrayna Savaşı’nın çıktığı 24 Şubat 2022’den Haziran 2022’ye kadar, topu topu dört aylık sürede bankalardan çektikleri Türk Lirası cinsinden kredilerle tam 55 milyar dolar aldıklarını söylediğini hatırlattı.

Serdar Arseven, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun, birtakım “kurumsal firmaların” Rusya-Ukrayna Savaşı’nın çıktığı 24 Şubat 2022’den Haziran 2022’ye kadar, topu topu dört aylık sürede bankalardan çektikleri Türk Lirası cinsinden kredilerle tam 55 milyar dolar aldıklarını söylediğini hatırlattı. Arseven, Milat gazetesindeki yazısında şunları kaydetti:

“Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin Temmuz Ayı Toplantısı’nda çok “çarpıcı” ifadeler kullanıyor.

Tam 55 Milyar Dolar!..

Çok büyük para, çok büyük.

Biz, bankadan birkaç onbinlik kredi çekenin parayı dolara yatırıp yatırmadığıyla ilgilenirken…

Başkan, birtakım “kurumsal firmaların” (Rusya – Ukrayna Savaşı’nın çıktığı 24 Şubat 2022’den, Haziran 2022’ye kadar, topu topu dört aylık sürede) bankalardan çektikleri Türk Lirası cinsinden kredilerle tam 55 Milyar Dolar aldıklarını söylüyor.

“Liste”ye vurgu gerçekleştirmek amacıyla de kimin ne yaptığını çok iyi bildikleri mesajını veriyor.

Devletimiz,

kim, ne vakit ne kadar dolar aldı, bu dolarları hangi kaynakları kullanarak aldı, nasıl aldı, neden aldı…

Çok yakından takip ediyormuş, ne güzel.

Peki bu güzellikten çıkan sonuç nedir?

Yanındaki ISO Başkanı’na ve karşısındaki Eski Başkan’a hitap ederek, “Lütfen bunlara söyleyin de bu dolarları liraya çevirsinler, böylelikle dolar kuru geriye gelsin!” mesajını veriyor, Sayın Kavcıoğlu.

Bütün bunları söyleyince de, bölge buz kesiyor.

Söylenenlere yanıt verme ihtiyacını hisseden İSO Başkanı Erdal Bahçıvan da yanındaki Merkez Bankası Başkanı’na dönerek şu şekilde diyor:

“…Stok konusu ile ilgili ben iddia ediyorum ki hiçbir Türk Sanayicisi, hiçbir Türk ihracatçısı envanterindeki stoku piyasayı istismar etmek amacıyla kullanmamaktadır.Üretiminin akışkanlığı ve istikrarı amacıyla bu stoklar yapılmak zorunda. Öyle bir dünyadan geliyoruz ki, 2 ay 3 ay gemi beklediğimiz dönemlerden geçtik. Hiçbirimiz stok gerçekleştirmekten mutlu değiliz Sayın Başkanım. Ama üretimi bir gün bile aksatmamak amacıyla ve dünyaya numune bir üretim modeli oluşturabilmek amacıyla başarıldı bu hikâyeler. Burada takdir edilmesi gereken bir başarımızı resmen piyasayı speküle etmek amacıyla sarfedilen bir boyuta getirirsek bu çok büyük bir haksızlık olur. Bunun bilhassa altını çizmek istedim, kusura bakmayın!” (…)”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir