Kategoriler
Genel

DOLAR VE ALTIN

Fed ardından dolar ve altın ikazsı
ABD Merkez Bankası (Fed), siyaset faizinde 50 baz puan artışa gitti. Prof. Dr. Sefer Şener dolar ve altın pazarsıyla alakalı ilgi çeken bir i’kaz yaptı.

Piyasaların merakla beklediği Fed faiz kararı açıklandı. Fed, siyaset faizinde 50 baz puan artışa gitti ve yüzde 0,75-1.00 aralığına yükseltti. Faizleri pazar beklentilerine makul bir şekilde artıran Fed, bilanço daraltmaya da Haziran ayında başlanacağını duyurdu. Peki dolar ve altında son hal ne? Konuyla alakalı Milliyet.com.tr’ye açıklamalarda tespit edilen Prof. Dr. Sefer Şener şu ifadeleri kullandı:

“Uzun bir aradan sonra Amerika’da faiz oranları 0,75-1 aralığına prosedüriş oldu. Esasında 50 puan baz artışı pazarların beklentisindeydi. Son 20 günlük dehemmiyetde pazarlar bu artışı fiyatlamıştı. Aynı vakitte faizin Amerika’da tekrar pozitife dönmesi ileriki ve beklentiler amacıyla mühim bulunduğu kadar verdiği mesajların ebatı da bundan ileri süreci açık olarak meydana koymaktadır.

Özellikle Rusya- Ukrayna savaşının etkileri başka taraftan pandemi süreci ile beraber Amerika ve Avrupa’da Çin’de yüksek enflasyon rakamlarını görmüş olması pazarları 50 baz puanlık faiz artışı beklentisine iten en mühim sebeptir. Bu sebepler tarafında Fed faizi artırdı.

ABD’de hala talebin canlı olması başka taraftan büyümeye dönük beklentilerin Avrupa’ya ve başka pazarlara göre yüksek olması Fed’in elinin daha kuvvetli bulunduğunu göstermektedir. Yani bundan ileri süreçte Fed faiz artışlarına devam edecektir.

Burada da en belirleyici öğenin enflasyon rakamları bulunduğu anlaşılmaktadır. Zaten enflasyonda 8,5’lu seviyelerin aşılması besin enerji fiyatları ile alakalı çok yüksek tutması Amerika’da enflasyonun kalıcı bulunduğunu göstermektedir. Son 6 aylık dehemmiyetde Fed varlık alımlarını da çok süratli bir şekilde azaltmıştır. Önümüzdeki dehemmiyetde Fed bilanço daraltmaya da başlayacaktır. Çünkü verdiği mesajda Fed’in Haziran ayından itibaren bilanço daraltacağı anlaşılmaktadır.

Altın ve dolarda son hal
Diğer taraftan Fed’in alacağı bu kararlara Avrupa Merkez bankasının Çin’in İngiltere ve Japonya gibi ülkelerin ne reaksiyon vereceği ehemmiyet arz etmektedir. Faiz artışlarının bu süratte devam etmesi ilk olarak Dolar endeksini daha üst civarlara taşıyacak bir unsurdur. Dolar endeksini 107’li civarlara çıkarma mümkünlülüğü yüksektir. Son 6 aylık dehemmiyetden bu yana dolar yüksek 107’li civarlara gelirse, mühim para birimler karşısında yüzde 16 oranında değer kazanması anlamını taşımaktadır.
Diğer taraftan faizlerin bir başka etkilediği nokta ise altındır. Faiz beklentisi esasen altın fiyatlarını geri çekmişti. Artış gerçekleştikten sonra altının Ons’u 1870 dolara yükseldi. Çünkü altın fiyatlarının belirlenmesinde doların etkileri kadar küresel etkiler de büyük. Rusya-Ukrayna savaşının devam etmesi ve risk taşıyor olması daha aşağı civarlara gevşemesini engellemektedir. ABD bu kadar yüksek oranda faiz artırmasına karşın altın fiyatlarının geri çekilmesini küresel güçler engellemektedir. Şunu da unutmamak lazım küresel risklerdeki azalma, ABD Merkez Bankası’nın faiz artırmasına devam etmesi altın fiyatlarının geri çekilmesine sebep olacaktır.”

Dolar/TL saat 21.01 sıralarında 14.80 TL seviyesinde seyrederken, Euro/TL 15.64 lira orantısında prosedür görüyor.

Ons altın 1873 dolar orantısından prosedür görürken gram altın 890 lira orantısında dalgalanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.