Kategoriler
Genel

DOLAR VE EURO

Rusya’dan bomba dolar ve avro hamlesi
Rusya Merkez Bankası, arkadaş olmayan ülkelerin attığı adımlar nedeniyle ABD doları ve avro tüketiminin t’ehlikeler barındırdığını belirterek, söz hususu dövizlerden uzaklaşma sürecini hızlandırmaya yardımcı olacak ve bu tür para birimlerinde bankacılık işlemlerini azaltmaya yönelik ek önlemler getirileceğini duyurdu.

Rusya Merkez Bankası yönünden yayımlanan “Finans piyasası: Güncel koşullarda yeni zorluklar” isimli raporda, finans kurumlarının istikrarının ve ekonominin yapısal dönüşümüne katılımlarını sağlamanın ana önceliklerden biri bulunduğu belirtildi.

Kalkınmaya yönelik kurumların ve devlet garantilerinin rolünün yakın ileride mühim ölçüde artacağına işaret edilen raporda, ekonomik kalkınmayı finanse etmek amacıyla borç ve öz sermaye araçlarının genişletilmesinin de son derece mühim vurgulandı.

Rusya’nın arkadaş olmayan ülkeler olarak tespit ettiği Batılı ülkelerin attığı adımların mali t’ehlikeleri artırdığı uyarısına yer verdiği raporda, “Rus varlıklarının arkadaş olmayan ülkeler yönünden e’ngellenmesi ve dünya rezerv para birimlerindeki ödemelere yönelik operasyonel kısıtlamalar, ABD doları ve avro kullanırken vatandaşlar ve işletmeler amacıyla t’ehlikeler yaratıyor.” denildi.

Rusya Merkez Bankası’nın, söz hususu dövizlerin Rusya’daki tüketimini azaltmaya yönelik adımlar atacağı belirti edilen raporda, “Söz hususu dövizlerden uzaklaşma sürecini hızlandırmaya yardımcı olacak ve bu tür para birimlerinde bankacılık işlemlerini azaltmaya yönelik ek önlemler getirilecektir.” ifadesine yer verildi.

Raporda ayrıca, Rus devlet şirketlerinin dolar ve avro birikimlerini yaptırım uygulamayan ülkelerin para birimlerine dönüştürmelerine yönelik Rus hükümetine de tavsiyede bulunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir