Kategoriler
Genel

DOLAR YAĞACAK !

Dünya o sektörde Türkiye’ye yatırım yapmaya başladı! Önümüzdeki 5 ay dolar yağacak
Dünyanın mühim inceleme sitelerinden biri olan Startups.watch, Türkiye’nin 333 milyon dolar ile Avrupa’da oyun sektörü bölümünde en çok yatırım alan ülkesi olduğunu duyurdu. Site yatırımların içersinde bulunduğumuz senenin ikinci %50 sinde da artaracak devam edeceğini vurguladı.


Startups.watch, Türkiye amacıyla 2022 senesi yarısene yatırım raporunu yayınlandı. Rapora göre 2022’nin ilk yarısenesinde Türk oyun girişimlerine 333 milyon dolar yatırım yapıldı ve böylelikle Türk oyun sektörü, Avrupa’da en çok yatırım alan ülke oldu. Türkiye’nin sonrası 158 milyon dolarla İngiltere ikinci sırada yer alırken Norveç ise 60 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.

333 milyon dolar yatırım alındı
Türk oyun sektörü, 2021 senesinde 266 milyon dolar yatırım almıştı. Bu senenin ilk yarısenesinde ise 333 milyon dolar yatırım alarak 6 ay ortamında geçen senenin toplamını geride bıraktı. Böylece Türk oyun sektörü hem kendi rekorunu yeniledi hem de Avrupa birincisi oldu.

Bu sene 500 milyon dolar yatırım bekleniyor
Oyun geliştiricilere özel kuluçka merkezi Game Factory’nin Etkileşim Direktörü Rıfat Tellioğlu, blockchain ve metaverse girişimlerine oluşturulan yatırımların 20 milyon dolara ulaştığını ve önümüzdeki dönemlerde daha çok yatırım göreceğimizi söyledi.

“Bu senenin ilk %50 sinde oyun sektörüne oluşturulan yatırımlar adet bakımından azalsa da yatırım miktarı, 2021’in toplamını geride bıraktı. 6 ay ortamında 333 milyon dolar yatırım alan Türk oyun sektörünün sene sonunu en az 500 milyon dolarla kapatmasını bekliyorum. Hem de ilk yarıseneda Türkiye’deki blockchain ve metaverse girişimlerine oluşturulan yatırımlar 20 milyon dolara ulaştı. Önümüzdeki dönemlerde daha çok blockchain oyununun yatırım aldığını göreceğiz.”

Oyun sektörü, e-ticaret ve finans sektörüne oluşturulan toplam yatırımın 4 katını geçti
Bu senenin ilk %50 sinde Türkiye girişimcilik ekosistemi 1,4 milyar dolar yatırım aldı. Teslimat sektörünün sonrası oyun sektörü geldi. Böylece oyun sektörüne oluşturulan yatırımlar, e-ticaret ve finans sektörüne oluşturulan toplam yatırımın 4 katını geçti.

2022’nin ilk yarısenesinde 160 adet Türk girişimine yatırım yapıldı. Böylece aşağı yukarı olarak her gün yeni bir girişim yatırım almış oldu. Finans sektörü, 20 adet yatırımla ilk sırada yer aldı. Sonrasında 12’şer yatırımla oyun, sağlık ve suni zekâ & makine öğrenmesi sektörleri geldi. Yatırım sayısı bakımından ilk sırada yer alan finans girişimleri, ortalama 1,35 milyon dolar yatırım aldı. Girişim başına düşen ortalama yatırım miktarı sağlık pazarında 1,32 milyon dolar, suni zekâ pazarında 10,61 milyon dolar, oyun pazarında ise 28 milyon dolar oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir