Kategoriler
Genel

Doları olanlar

Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilim devam ederken olası savaş halinde dolar kurunun ne yönde şekilleneceği merakla takip ediliyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, dolarda geri çekilmeyi beklediğini söyledi.

Dolar kuru küresel piyasalarda işlem sürdürüyor. Piyasalar Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş gerilimi ile neler olacağını merak ediyor. İç ve dış piyasadaki veri ve gelişmelerle dolar kuru şu dakikalarda 13,81 TL’de işlem görüyor. Gün için en yüksek 13,83 lirayı gördü. Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş dolar kuru yorumu ile endişeli bekleyiş ve sonrasına dair öngörüleri paylaştı.

Dolar kurunda 13,80 lira üzeri görüldü. Dolar kurunda yaşanan bu değişimler Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışmaya yönelik korkularla da oluştu. Dolar kuru için yatırımcısını uyaran İslam Memiş bugünkü TGRT Haber yayınında gelişmeleri ve dolar kuru öngörüsü paylaştı. Dolar kuru için alım fırsatına yönelik de sayı veren İslam Memiş, geri çekilmelerin yüksek ihtimal olduğunu vurguladı.

Birazcık daha soğukkanlı bir şekilde beklemesi gerekiyor
İslam Memiş’in dolar kuru uyarıları ve değerlendirmesi şöyle oldu: Dolarda 13,80 lira seviyesini haftalık kapanış olarak yakından takip etmeye devam ediyoruz. Dün euro dolar paritesinde gerileme gördük. Dolar endeksinde toparlanma görmüş olduk ve jeopolitik riskler de var. Haliyle dolarda 13 80 lira seviyesinin üzerinde tutunma çabasını sürdürüyor. 13,90 lira seviyesinde kontrol ediliyor sadece yatay bir seyir var. Şu anda yine dolar endeksini dışarıda takip etmeye devam ediyoruz ve dışarıdan gelen haber akışlarında odaklanmaya devam ediyoruz.

Ben 13,80 lira seviyesinin üzerinde alımları çok da tavsiye eden birisi değilim yine geri çekilme ihtimali çok yüksek. O yüzden yatırımcılar şu puslu havanın dağılmasını birazcık daha beklemesi gerekiyor. Birazcık daha soğukkanlı bir halde beklemesi gerekiyor. Eğer 13,80 lira seviyesinin üzerinde bir haftalık kapanış görürsek yine 14,00-14,10 lira seviyesini görebiliriz. Fakat ben haftalık kapanışlar da gene yüksek bir seviye olduğundan geri çekilmelerin birazcık daha muhtemel bir sonuç olacağını düşünüyorum.

Haliyle euro dolar paritesi ndeki durağan konum ve dolar kurundaki toparlanma öteki yabancı para birimlerinde de yükselişe neden oldu. Burada da yeniden dolar kurunu takip eden diğer yabancı para birimlerinde döviz kurlarında takip etmeye devam ediyoruz ve haliyle Rusya gerginliğinden dolayı gelen haber akışları da bu haftanın gündeminde olmaya devam ediyor.

Piyasalarda manipüle edilen bir vaziyet vardı
Dün akşam ABD Başkanı Biden’ın açıklamalarını takip ettik. Piyasaların aman aman vehamet ve panikte fiyatlandığını bir konum yok. Bunu emtia tutarlarında görüyoruz özellikle. Yatay bir seyir şu anda korunmaya devam ediyor. Hem gram altında hem ons altında. Muhtemelen dış diploması de diyalog çağrılarının biraz daha yoğun olacağı yedi gün sonu kapanışı da bizi bekliyor olabilir diye tahmin ediyorum.

Geçen haftadan itibaren biliyorsunuz ki bizim enflasyon piyasası vardı. Salı günü vuracaklar, çarşamba günü vuracaklar. Vurmaları her an meselesi diye böyle bir piyasalarda manipüle edilen bir vaziyet vardı. Hepimiz bir haftadır özellikle bunun bir manipülasyon piyasası oluştuğuna dair yatırımcılara bu şekilde bilgiler vermiştik ve sıcak savaşın çıkmaması da meydana getirilenın düpedüz bir manipülasyon bulunduğunu da bizlere göstermiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir