Kategoriler
Genel

DOMATES GRİBİ

Yeni s’algın meydana çıktı: Domates gribi! Bu sendromlara dikkat
Hindistan’da domates gribi olarak tanınan ve deride görünen ağrılı kırmızı kabarcıklardan ismini alan yeni bir virüs meydana çıktı. V’irüsün şimdiye kadar beş yaşın altındaki onlarca çocuğu etkilediği ifade ediliyor.

Dünya, Kovid-19 ve Maymun Çiçeği s’algınlarıyla s’avaşırken Hindistan’dan yeni bir s’algın alarmı geldi. Hindistan’da son derece bulaşıcı bir virüsün çocuklar arasında yasenedığı bildiriliyor.

Domates gribi olarak tanınan hastalık ilk olarak bu sene Mayıs ayında belirleme edildi ve şimdiye kadar beş yaşın altındaki 82 çocuk hastalığa yakalandı.

Adını deride meydana gelen kötü kırmızı kabarcıklardan alan domates gribi aynı vakitte yüksek ateş, kızarıklık ve yoğun mafsal ağrılarına da namacıyla oluyor.

Şimdiye kadar, Hindistan’ın Kerala eyaletinin Kollam bölgesi ve yakınlardaki Anchal, Aryankavu ve Neduvathur ile sınırlı kaldı ve yetkililer yasenemamasını sağlamak amacıyla tedbirler aldı.

DOMATES GRİBİ BULAŞICI MIDIR?
NTV’de yer alan habere göre, Hindistan’dan gelen verilere göre “domates gribi” hastalığının çok bulaşıcı bulunduğu belirtiliyor, teyit edilmiş vakalarla ilişki durumunda olanlar bir hafta tecrit ediliyor.

DOMATES GRİBİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Domates gribinin en dikkat çekici semptomu ciltte gözüken büyük kırmızı kabarcıklardır. Diğer semptomları ise yüksek a’teş, yorgunluk, beden ağrıları ve kuvvetli mafsal ağrılarıdır.

DOMATES GRİBİNİN TEDAVİSİ VAR MI?
Ölümcül olmayan Domates Gribi’nin rastgele bir aşısı ya da tedavisi bulunmuyor. Eksperler Domates gribi v’irüsüne karşı en etkili tedavinin bol sıvı alabilmek ve istirahat etmek bulunduğunu belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.