Kategoriler
Genel

DÜNYA’YI SARSAN AÇIKLAMA

Dünyayı s’arsan açıklama: Bunu yaparsanız muhabere başlatırız
Çin Sav’unma Bakanı Wei Fenghe, Tayvan’ın bağımsızlığını ilan etmesi durumunda muhabere başlatacaklarını söyledi.
Çin Sav’unma Bakanı Wei Fenghe ile ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, “Shangri-La Diyaloğu” isimli emniyet zirvesi amacıyla bulundukları Singapur’da bir görüşme yaptı.

Çin Sav’unma Bakanlığı’ndan oluşturulan bildirime göre Wei, Austin’e, Tayvan’ın bağımsızlık ilanı durumunda Çin’in “muhabere başlatmakta ter’eddüt etmeyeceğini” söyledi. Çin Sav’unma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, Wei’nin, “Eğer birileri Tayvan’ı Çin’den ayırmaya cüret ederse, Çin or’dusu bedeli ne olursa olsun muhakkak muhabere başlatmakta ter’eddüt etmeyecektir” uyarısı yaptığını belirtti.

“Anavatanı savunacağız”
Çin anakaradan ayrı bir ada olan ve fiilen kendi yönetimine sahip olan Tayvan’ı kendi toprağı olarak görüyor ve lüzumlu gördüğünde güç kullanarak adayı günün birisinde iş’gal edebileceğini daimi ifade ediyor.

Çin Sav’unma Bakanlığı’ndan oluşturulan bildirime göre Sav’unma Bakanı Wei ilaveten rastgele bir “Tayvan bağımsızlığı komplosunu un küçük edeceklerini ve anavatanın birliğini kararlılıkla sav’unacaklarını” söyledi.

ABD: statükonun tek doğrultulu değiştirilmesine karşıyız
ABD Sav’unma Bakanlığı’ndan görüşmeye dair oluşturulan bildirimde da Austin “Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın önemini, statükonun tek doğrultulu olarak değiştirilmesine karşı olduklarını bir kez daha teyit ederek Çin’i Tayvan’a yönelik istikrarsızlaştırıcı eylemlere devam etmekten kaçınmaya çağırdı” denildi.


ÇİN-TAYVAN meselesi
Çin’de İkinci Dünya Sav’aşı’nın sonrası çıkan iç muhabereta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949’da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ilan etmesi üzerine, Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri Tayvan’a yerleşip, 1912’de kurulan “Çin Cumhuriyeti” iktidarının Ada’da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmişti.

Bu girişim, Çin yönünden kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971’e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Çin’i temsil etmişti. 1950’ler ve 1960’larda çok sayıda ülkenin diplomatik temas tercihini Çin Cumhuriyeti’nden Çin Halk Cumhuriyeti’ne çevirmesinin sonrası 1971’de BM Genel Kurulunda oluşturulan oylamada, Pekin hükümetinin Çin’in tek yasal temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan’ın uluslararası ör’gütlerdeki konumu belirsiz duruma gelmişti.

Pekin yönetimi, “Tek Çin” ilkesini özümseyerek Tayvan’ın kendi topraklarının parçası olduğunu sav’unuyor. Çin, boğaz ve çevresindeki as’keri varlığının yanı sıra Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik temaslar kurmasına, BM’de ve başka uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir