Kategoriler
Genel

duyuldu

Geçtiğimiz aylarda dolardaki çöküşü bilen İslam Memiş, altın için çarpıcı değerlendirmelerde bulunmuş oldu. Temmuz ayını işaret eden Memiş, altın için 1450 TL tahmininde bulunmuş oldu. Yatırım uzmanı İslam Memiş Youtube kanalında, ekonomideki olası zirveleri anlattı.Borsa İstanbul hakkındaki değerlendirme icra eden Memiş, BİST 100 endeksinin 2 bin 500 puanın altına düşeceğini söyledi. Memiş, “Borsa İstanbul şu an itibariyle 2 bin 500 puanda ve riskli bölgede bulunduğunu düşünüyorum. Özellikle aşağı yönle düzeltme temenni ediyorum. Dolardaki toparlanmayı göz önünde bulundurursak” dedi.

Dolar tahmini
Dolar kurunda baskılanma olduğunun altını onlarca defa çizen Memiş, “Dolar/TL kurunda 14, 66 seviyesinde görülmekte. Gün içinde 14, 62-14,66 seviyesinde dalgalanmakta. Mayıs ayıyla beraber yukarı yönlü bir trend olabilir. Temmuz ayında, geçen yıl yaşanmış olan zirvenin arkasından daha üst ölçüde rakamlar beklediğimi söyleyebilirim. Euro/TL kuru 15,82 seviyesinde. Euro/Dolar paritesinin düşük bir seviyede bulunmasına karşın tekrar de alınabilecek en müsait para birimleri içinde.” diye konuştu.

Altın 1450 TL’yi görecek
Gram dibine ilişkinse Mayıs ayında küresel anlamda sert bir fiyatlanmanın geleceğini belirten Memiş şunları kaydetti:”Gram altın fiyatı 924 lira seviyesinde. Gram altında önceki videolarımda da dediğim benzer biçimde 920-940 lira aralığını takip ediyorum. Aşağı yönlü baskılanmalar alım fırsatı yaratabilir. Her vakit anlatım ettiğim benzer biçimde, alım periyodunu nisan ayında bitirmek lazım. Mayıs ayının ortaları gibi, küresel piyasalarda sert bir fiyatlama yaşanabilir. O yüzden bu resesyon riskine kadar, alım pozisyonu bitirilmeli. Altın fiyatlarının bin lira engelini aşarak, ilk önce bin 100 arından bin 200 ve bin 400 seviyesine kadar yükseliş umuyorum. Büyük bir ihtimalle temmuz aylarında bin 200 ve devamında bin 450 lira seviyesini görecek”

FED’in kararının tesiri
4 Mayıs 2022 tarihinde ABD Merkez Bankası’nın (FED) alacağı ürem kararının piyasalar üzerindeki tesirini değerlendiren Memiş, “Altının ons fiyatı 2 bin dolar seviyesine yaklaşmıştı. Şu anda bin 963 dolar seviyesini gözlemliyoruz. Ons altında bir bant aralığı var. 4 Mayıs’a kadar FED bu bant aralığının üzerine çıkmasına izin vermez” diye konuştu.Gümüş ile alakalı ise yükselmenin olacağını belirten Memiş, “Gümüşle alakalı kararını vermeyenler, fikrini gözden geçirmeli. Mayıs ayı benzer biçimde alım fırsatı oluşmayacak. Temmuz ayına kadar yükseliş temenni ediyorum bu tarih aralığında” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir