Kategoriler
Genel

EHLİYET UYARISI

Sona yaklaşıldı! Bakanlık’tan milyonlara ‘ehliyet’ uyarısı
İçişleri Bakanlığı’nca, 1 Ocak Ayı 2016’dan evvel düzenlenen eski sürücü belgelerinin 31 Aralık 2022 tarihine kadar yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilmesi gerektiğini, belgelerini değiştirmeyerek vasıta kullanıcılara idari para ce’zası yapılacağı bildirildi.

Bakanlıktan oluşturulan yazılı bildirime göre, eski sürücü belgelerinin yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilmesinde sona yaklaşılıyor. Sürücüler, 31 Aralık 2022’ye kadar nüfus müdürlüklerine başvurarak, kıymetli kağıt bedeli 13 ve vakıf payı bedeli 2 TL olmak üzere toplam 15 TL ödeme yaparak sürücü belgesini yenileyebiliyor.

Kanuni vakit ortamında eski tip sürücü belgesini yenilemeyen bireylerin sürücü belgeleri geçerliliğini yitiyor. Bu belgeler ile vasıta kullanan kişilere; kolluk kuvvetlerince Karayolları Trafik Kanunu’nun 39/3 maddesi gereği ‘Geçerlilik zamanı dolan sürücü belgesi ile vasıta kullanmak’ fiilinden idari para ce’zası uygulanacak. 31 Aralık 2022 tarihinden sonra eski tip sürücü belgesini güncellemek amacıyla başvuranlar 15 TL olan değiştirme ücretinden yararlanamayacak, 2023 senesi amacıyla tespit edilen lüzumlu harçlar (sürücü belgesi harcı), kıymetli kağıt bedeli ve vakıf ücretini ödeyerek yeni tip sürücü belgesine başvurabilecek.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR
Sürücü belgesini güncellemek isteyenler ‘Alo 199’ davet merkezinden, mobil uygulamadan ya da ‘nvi.gov.tr’den aldıkları randevu ile beraber lüzumlu evrakları tamamlayarak, nüfus müdürlüklerine giderek müracaatlarını tamamlıyor. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yönünden basılan sürücü belgeleri PTT’ye teslim edilerek vatan içersinde müracaatte tespit edilen bireylerin adreslerine ulaştırılıyor. Başvuruda tespit edilen bireylerin sürücü belgeleri ellerine ulaşana kadar geçtiğimiz vakitçte nüfus müdürlüklerinden ya da e-devlet üzerinden alınan geçici sürücü belgesi ile müracaat sahipleri vasıtalarını kullanabiliyor.

Sürücü belgesi yenileme prosedürü müracaatsunda bulunacakların eski tip sürücü belgelerini ibraz etmeleri gerekiyor. Hem de 15 TL müracaat ücretini müracaatten evvel vergi dairesi müdürlüklerine,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir