Kategoriler
Genel

ek gösterge

Çalışma Bakanı Vedat bilgin, 3600 Ek Gösterge Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Çalışma Bakanı Vedat alim, 3600 EK Gösterge Toplantısı’nda açıklamalarda bulunmuş oldu. Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Vedat alim’in açıklamalarından satır başları;

bugüne dek bütün teknik çalışmaları bakanlık bünyesinde gerçekleştirdik. Bu yalnız bizim bakanlığımızı değil, maliye, strateji, bütçe ve diğer kamu kurumlarını da ilgilendiren bir sorun. Bizler meseleyi sosyal taraflarımızla, sendikalarımızla da beraber ele alacak bir komisyon çalışması başlatacağımızı duyurmuştuk. 3600 meselesi çok önemli. Kamu personel sisteminde belki çok eskiden gelen çeşitli düzenlemeler yapılmıştır, reform adı altında düzenlemeler yapılmıştır. Kariyerde ilerleme ve ödül sistemi olan çeşitli yükseltme kararları, emeklilik dahil olmak üzere kamu çalışanının durumu içinden çıkılmaz hale gelmiştir, hakkaniyet duygusunu zedeleyen düzenlemeler yapılmıştır. Bu çerçevede bu meselenin ele alınması çok mühim hale gelmiştir. Salgın devam ediyor. Ekonomik ve toplumsal hayata yansıyan sorunları her geçen gün daha çok hissediyoruz. Salgın tüm dünyada ekonomik dalgalanmaya yol açmıştır, bütün ülkeler salgın şartlarından olumsuz etkilenmişlerdir.

Enerji fiyatlarındaki aşırı yükseliş, enflasyondaki artış, lojistik problemler, tedarik zincirindeki kopuş tüm dünyada ekonomik kriz atmosferine niçin olmuştur. Türkiye’ye de yansımaları olmuştur. Türkiye ekonomisi 800 milyar dolarlıktır. Küresel dalgalardan etkilenen sorunların Türkiye için de daha büyük sorunlara yol açmasını göz önünde bulundurmamız gerekir. Türkiye’nin ekonomik problemlerinin aşılması mevzusunda hükümet olarak çok önemli adımlar atıyoruz. Yeni iktisat Modeli ile problemlerın aşılması için Türkiye’nin önemli gündemi haline gelmiştir.

Makro göstergelerin hepsine baktığımız süre, ihracatta her ay 20 milyar dolarlık gerçekleşme oranı büyümeyi ileriye taşıyabileceğinin göstergesidir. Bizim öncelikle dışarıdan gelen Döviz tutarlarıyla, ithalat ve ihracat ilişkisinde açık olan ekonominin uluslararası krizin meydana getirmiş olduğu sorunlarla karşılaşması anlaşılabilir bir şeydir.

Ekonomik politikalar büyümeyi istikrarlı şekilde uzun solukta devam ettirdikçe aşılacak sorunlardır. Bizim de bakanlık olarak görevimiz budur. Çalışma Bakanlığı toplumsal politikaları uygulamakla yükümlü bir bakanlıktır. Geçtiğimiz dönemde uyguladığımız bu yaklaşımla yeni sosyal politikalar uygulamaya sokarak topluluğun krizden korunmasını sağlayacak tedbirleri devreye aldık. Toplu sözleşmelerde enflasyon ciddi aşınmalar yarattı.

Emeklilerimizin 1500 lira olan maaşını artırarak tedbirler almaya devam ediyoruz. 6 aylık yüzde 31 zam yapmış olduk. Temmuz’da da düzenlemeler yapacağız, çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme saslınün gereğini yapacağız, kimsenin endişesi olmasın. Türkiye kendi coğrafyasının en ileri olan ülkesidir. Toplumsal ve ekonomik gelişmeleriyle önemli bir ülkedir. Uluslararası sistem tarafından kabul edilmeyen Akdeniz’den Karadeniz’e biroldukça sorunla yüz yüzeyiz. Bugün kamu çalışanlarımızın 3600 Ek Gösterge ile adil bir halde onların beklentilerini meydana getirecek eminlıktayız. Sayın Cumhurbaşkanımız bunu bu yıl içerisinde çözeceğimizi söylemiş oldu. Bu komisyonda meseleler ele alınacak, talepler dile getirilecek. Komisyon kararını toplantılar neticesinde verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir