Kategoriler
Genel

Eklem Ağrılarına Sonsuza Kadar Elveda Deyin..

Eklem ağrısından mı şikayetçisiniz? Size ağrınızı azaltıp dindirebilecek beş önerimiz var.
Daha önce hiç sanki tüm gece hiç uyumamış benzer biçimde yorgun uyandığınız oldu mu? Ellerinizi bile oynatmak canınızı yakar, merdivenlerden inerken dizleriniz acır.Bu dayanılmaz eklem ağrılarını nasıl yok edebilirsiniz? Size bu mevzuda gmeşhurk hayatınızda uygulayabileceğiniz bazı önerilerimiz olacak.

Eklem ağrısını geçirmek için öneriler
Pek çok kişi romatizma, artrit ve osteoartrit gibi hastalıkların neden olduğu eklem ağrılarından şikayetçidir. Bu ağrılar her vakit geçirilemeyebilir ancak çeşitli taktikler sayesinde ağrıların şiddeti azaltılıp yaşam standardını düşürmesi önlenebilir. Her zaman doktorunuzun önerilerine uymalı ve anti-enflamatuar alımını abartmamalısınız çünkü onların da zararlı yan etkileri olabilir. Bu nedenle size çeşitli organik çözümler öneriyoruz!

1: Her gün zencefil
Yakın dönemde Miami Üniversitesinde yapılan bir çalışma, günde 2 kapsül zencefil tüketmenin eklem ağrısı ve enflamasyonuna iyi geldiğini ortaya çıkartmıştır. Zencefilin etkisi ibuprofenden hem daha faydalıdır bununla birlikte mide yanması ve dolaşım bozukluğu riski taşımaz. İster sağlık ürünü satan yerlerden ister marketlerden zencefil alabilirsiniz. Her gün, günde iki sefer bir yemek kaşığı zencefili bir bardak su ile tüketirseniz günlük önerilen miktarda tüketmiş olmuş olursunuz.

2: Çeşitli yiyeceklere dikkat edin
Bu yiyecekleri ya hiç tüketmemelisiniz yahut çok az oranda tüketmelisiniz:
Laktoz: Laktozun içindeki süt proteini eklem enflamasyonuna neden olur. Eğer çok sık süt ve yoğurt tüketiyorsanız, yaşam kalitenizi arttırmak için bu gıdaları yavaş yavaş beslenme düzeninizden çıkartmalısınız.


Kırmızı et: Kırmızı etleri tamamen yaşamınızdan çıkartmaya çalışın, kırmızı et hem sağlıklı değildir bununla beraber damarlarda kolesterol sorunlarına yol açabilir.
Buğday: Şaşırdınız mı? Meydana getirilen çalışmalar buğday ve öteki tahılların ihtiva ettiği glutenin, artriti olan kişilerde eklem ağrısı ve enflamasyona neden olduğunu göstermektedir. Beslenme düzeninizden gluteni çıkartmak biraz rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Gluten tüketmeyi bıraktıktan sonrasında bir değişiklik görmediklerini söyleyen bazı kişiler olsa da, pek çok fert gluteni tamamen hayatlarından çıkarttıktan sonrasında yaşam kalitelerinde ciddi bir artış olduğunu belirtmektedir.

Yumurta: Eklem ağrılarını şiddetlendirecek öteki şeylerin yanısıra sarısında kolesterol barındıran bu hayvansal ürünü tüketirken dikkatli olmalısınız. Yumurta hem sağlıklı bir besin bununla beraber iyi bir protein kaynağı olsa da, istenmeyen yan etkilere neden olabilirler. Patlıcangiller: Bu adı daha önce duydunuz mu? Patlıcangiller derken domates, biber, patlıcan benzer biçimde yiyeceklerden bahsediyoruz. Bu çiğ sebzeler kas-iskelet sisteminde soğukluğa neden olabilirler; ek olarak eklem enflamasyonu ve migrene de niçin olabilirler. Bunun sebebi solanin isminde olan bir toksik bir alkaloittir ve bu madde enflamasyona niçin olabilir yada esasen bu biçim bir şikayeti olan kişinin durumunu kötüleştirebilir. Bu durumda tüketebileceğiniz en sağlıklı sebze havuçtur.

3: Sabahları yeşil çay
Yeşil çay sever misiniz? Seviyorsanız çok şanslısınız! Yeşil çayın içerdiği antioksidanlar artrit ve eklem ağrısı ile savaşıp oluşumunu önlemeye destek sunar. Her sabah bir bardak içmeyi ihmal etmeyin.
4: E vitamini, en büyük yandaşınız
E vitamininin artrite karşı olan faydalarını biliyor musunuz? Günde iki kapsül almanızı öneriyoruz. E vitamini kapsüllerini eczane veya sağlıklı yaşam mağazalarından alabilirsiniz. Ayrıca pek çok yeşil yapraklı sebze de E vitamin içerir fakat lüzumlu oranda E vitamini alabilmeniz için günde 2 kapsül almanızı öneriyoruz.
5: Ağrınızı azaltıp ruh halinize iyi gelecek besinler
Yaşam kalitenizi arttırmanız çok önemlidir. Bunu muntazam beslenerek başarabilirsiniz. Ağrınızı azaltmaya yardımcı olacak yiyeceklerin yanı sıra kendinizi de daha iyi hissetmenizi sağlayacak şeyler tüketmelisiniz. Peki bunu nasıl mı yapabilirsiniz?
Taze ürünler tüketin, özellikle de sebze ve meyve. Dondurulmuş yada önceden hazırlanmış çeşitli kimyasallar içeren yiyecekler eklem ağrılarını arttırır.

Kuru meyveler: Badem, antepfıstığı ve benzeri yemişler sağlıklı birer enerji kaynağıdır.
Limon suyu: Limon suyu ihtiyacımız olan antioksidanları almamızı sağlar ve daha etkili olması için sabahları içilmelidir.
Balıkyağı: Eklem ağrılarının şiddetini azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış bir Omega 3 deposudır. Her gün bir çay kaşığı tüketmeyi unutmayın.
Organik elma sirkesi: Ağrıyı azaltmaya destek sunar ve genel sağlığınız için yararlıdır.
Kinoa ve Amarant: Bu iki besini denediniz mi? Süper gıda olarak adlandırılan bu tahıllar hem tükettikçe size mükemmel faydalar sağlayacak bununla birlikte eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olacakt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir