Kategoriler
Genel

eksik etmeyeceksiniz…

Defne yaprağının görkemli faydaları..Defne ağacı doğada bulunan önemli ağaçlardan birisidir.Defnenin maddi hastalıklarda tesiri olmasıyla birlikte tinsel olan rahatsızlıklarda tesiri küçümsenmeyecek kadar büyüktür. Defne ağacı, soğuk sevmeyen sıcak iklimde yetişen bir bitkidir. Uzun süre su verilmese de gelişmeye devam edebilir. Daha çok Akdeniz ikliminde yetişen bir bitkidir ve güneş ışığı alması oldukça önemlidir. Taze ve ince 5-10 cm uzunluğunda olan yaprakları, 2-5 cm genişlikte olabilirler. Yaprakları sert ve kısa saplı biçimde, iki ucu hafif dalgalı kenarlara sahiptir.

Defne yaprağı, Yunan mitolojisinde her mevsim yeşil kaldığı için ölümsüzlük otu olarak da geçmektedir. Yunan kahramanlarına ve olimpiyat oyunlarında başarılı olan yarışmacılara, defne yapraklarından yapılan çelenklerin verilmesi tarihte yer almaktadır.

Defne yaprakları taze, kurutulmuş olarak ya da toz halinde öğütülmüş olarak kullanılabilir. Ilık iklimlerde yavaş büyüyen, yaprak dökmeyen bir çalı olan defne bitkisinden elde edilir. Bitkiler süs amaçlı yetiştirilir, kurutulur ve yemeklerde kullanılır.

Defne yaprağı daha çok Akdeniz ve Ege mutfağında kullanılır. Bununla birlikte yemeklere güzel bir tat ve aroma katmasıyla da bilinir. Biz de Antalya Balıkevi ailesi olarak defne yaprağını, balık ve deniz ürünlerimizde güzel bir tat ve aroma katması adına kullanıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir