Kategoriler
Genel

Elinizi çabuk tutun

Canlı hayvan pazarlarına gelen yüzde 100 zammın ardından, hayvan üreticileri vatandaşları acele etmeleri konusunda uyarıyor.Kurban Bayramı yaklaşırken, hayvan pazarlarında hareketlilik başladı. Vatandaşın gündemini ise artan kurban fiyatları kurcalıyor. Hayvan üreticisi Cengiz Can, kurbanlık hayvan piyasası hakkında vatandaşlara açıklama yaptu. Kurbanların erkenden alınması gerektiğini vurgulayan Can, bu seneki hayvan satış piyasası ve hayvan seçerken dikkat edilmesi gereken noktaları da aktardı.

“Canlı kilogram fiyatlarımız 65 ile 70 lira arasında”
Hayvan üreticisi ve çiftlik işletme sahibi Cengiz Can, “Geçen seneki piyasamız canlı kilogram satışlarımız 33 lira ile 35 lira arasıydı. Bu sene canlı kilogram fiyatlarımız 65 lira ile 70 lira arasında. Bu ücretin içinde bizim çiftliğimizde kesim ve parçalama ücreti dahildir. Canlı hayvanda yüzde 100 bir fiyat artışı var. dedi.

“Kurbanlığı ne kadar erken alırsa o kadar avantajlı”
Cengiz Can, ” Bu sene piyasada biraz sıkıntı var. Müşterimiz kurbanlığı ne kadar erken alırsa o kadar avantajlı olur. Çünkü pazarlara az sayıda mal geleceğini tahmin ediyoruz. Bayramdan 2 ay önce talepler başlıyor. Biz de o zaman satışlara başlıyoruz”

Hayvan tüylü ve gelişmemişse dikkat
“Vatandaşın büyükbaş alırken hayvanın dişine dikkat etmesi lazım. Hayvanın resmi şekilde gelip gelmediği, veteriner hekimlerde ve küpede sorgulama sistemi mevcut. Bu sistemden hayvanlarını kontrol edebilirler. Bir de hayvanın yaşı önemlidir. Hasta olmaması, kör veya topal olmaması gerekir. Hayvana baktığımız zaman tüylüyse, gelişmemişse o hayvanda bir sıkıntı vardır. Hayvanın ağzını açıp da bakabilirler” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir