Kategoriler
Genel

emanet etti

Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç’in özel koruması, merhumun son buluşmalarında Bosna’yı Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a emanet etmiş olduğu söylemiş oldu. İzetbegoviç’in özel koruması Nurudin İmamovic, Bosna Hersek’in 2003’te yaşamını yitiren ilk Cumhurbaşkanı’nın o dönemde başbakan olan Erdoğan ile son görüşmelerini AA muhabirine anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ilk kere 1996’nın sonlarında, Bosna Savaşı’nı sona erdiren Dayton Barış Anlaşması’nın imzalanmasından sonra tanıma fırsatı bulduğunu belirten İmamovic, “Erdoğan’ı resmi ziyaret için geldiği Saraybosna’da gezdirme şerefine nail oldum.” dedi.

İmamovic, 1996’daki bu ziyaretten yaklaşık 20 yıl sonra Erdoğan’ın başbakan olarak Bosna’yı ziyaret ettiğini belirterek ziyaret esnasında hastane tedavi gören Aliya İzetbegoviç’in yanına gittiğini anımsattı. İzetbegoviç’in kendisini hastanede ziyaret eden Erdoğan’a “Evladım Tayyip, sana çok daha ileri mevkilere geleceğini söylemiştim. Hatırlıyor musun? İstanbul’da belediye başkanıydın. Şimdi ise Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanısın.” dediğini aktardı.

İmamovic, “Aliya daha fazla yaşamayacağını söylemiş oldu ve Bosna’yı Erdoğan’a emanet etti. Bu sözlerin arkasından Erdoğan, gözyaşları içerisinde hastane odasından ayrıldı ve uçağına gitti. Bu, Aliya’ya hastanede meydana getirilen son ziyaretti. Ertesi akşam vefat etti.” dedi. Aliya İzetbegoviç’in Erdoğan’ı oğlu, Erdoğan’ın da Aliya’yı ağabeyi, babası şeklinde gördüğünü söyleyen İmamovic, “Türkiye bizim dostumuz. Bize çok yardımları dokunuyor. Hem savaş vakitı hem de cenktan sonra destekleri bizlerden noksan olmadı.” diye mevzuştu.

“Bilge Kral” olarak tanınan ve Bosna Savaşı’nı bitiren Dayton Antlaşması’nı Bosna halkı adına imzalayan Aliya İzetbegoviç, Bosna-Hersek’in kuzeybatısındaki Bosanski Şamats şehrinde 1925’te hayata merhaba dedi. Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı olan İzetbegoviç, sıhhat sorunları sebebiyle 2000 yılında Devlet Başkanlığı Konseyindeki görevinden istifa etti, partisinin 2001’deki kongresinde de genel başkanlığa aday olmayacağını açıkladı.

Bosna Hersek halkına uluslararası arenada tanınan, bağımsız ve egemen bir devlet bırakan Aliya İzetbegoviç, 19 Ekim 2003’te başkent Saraybosna’da yaşamını kaybetti. Vefatından önce Aliya’nın son görüştüğü devlet adamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. Cenazesine farklı ülkelerden 150 binden fazla kişinin katıldığı Boşnak lider, vefatından önce “şehitlerin arasında mütevazi bir mezara defnedilmek istediğini” vasiyet etmesi üzerine Saraybosna’daki Kovaçi Şehitliği’ne gömüldü. Düşünce adamı kişiliğiyle de tanınan Aliya, ardında “Doğu ve Batı içinde İslam”, “İslam Deklarasyonu”, “Özgürlüğe Kaçışım”, “Tarihe Tanıklığım” ve “Köle Olmayacağız” benzer biçimde eserler bıraktı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir