Kategoriler
Genel

EMEKLİ MAAŞI

Emekli maaşını 750 lira artıran detay!
Milyonlarca çalışanı ilgilendiren haber… Yaşa ve ödenen prime göre değişen emekli aylığında son 3.5 senede SGK’ya bu sene amacıyla tavan fiyat olan 37 bin 530 liradan kazanç bildirilirse her ay amacıyla emekli aylığı 50-60 lira artıyor. Bu detay, aylıklarda 750 liraya yakın artışı ortaya getiriyor.

 

Milyonlarca çalışanın şuandan hesabını yaptığı emekli aylığı yaşa ve ödenen prim miktarına göre değişiyor. İster SSK’lı ister Bağ- Kur’lu olsun bilhassa son 3.5 senede Sosyal Emniyet Kurumu’na bu sene amacıyla tavan fiyat olan 37 bin 530 liradan kazanç bildirilirse her ay amacıyla emekli aylığı aşağı yukarı 50-60 lira artar. Geçmişte primlerinin tamamı asgari ücretten yatsa bile bu hal değişmiyor. Böylece son 3.5 senede tavandan kazanç bildirilenlerin aylığında 750 liraya yakın artış olur. 2008 ardından oluşturulan düzenlemeyle çalışma vakti uzadıkça aylık bağlama seviyesi düşüyor. Fakat bu hal bütün çalışanlar amacıyla geçerli değil.

Primlerin tavandan ödenmesiyle emekli aylığı da o oranda yükseliyor. İlk defa 1 Ekim 2008’den evvel sigortalı olanların, statülerini son 2 bin 520 gün prim belirliyor. Fiili hizmet vakti içersinde en çok prim ödenen Kurum’dan aylık bağlanıyor. Bu amaçla Bağ-Kur kapsamında olanlar son bin 260 gün primi sigortalı bir işte çalışarak SSK’lı olarak yatırırsa bu statüyle emekli olabilir. Bağlanacak aylık da aşağı yukarı yüzde 20 artar. SGK’ya prime temel kazanç üstünden primler işçi ve işveren adına yatırılır. Tavanı aşan kazançlar amacıyla yalnızca işçi adına yatırılan primler iade edilir.

Sabah’ın haberine göre, emeklilikte aylığı çoğaltmak amacıyla büyük ehemmiyet taşıyan prim tutarı ve günü hususu ile ilgili merak edilen soruların cevapları şöyle:

MAAŞIMIN SON 5 YILDA TAVANDAN YATMASI EMEKLİ AYLIĞIMI YÜKSELTİR Mİ?

Emekli aylığının en yalın formülü “ortalama aylık kazanç x aylık bağlama seviyesi”dır. Son 3.5 senede SGK’ya bu sene amacıyla tavan fiyat olan 37 bin 530 liradan kazanç bildirilmesi halinda emekli aylığı yükselir. SSK ya da Bağ-Kur’lu olmak bu hali değiştirmiyor. Geçmişte hep asgari ücret yatmış bile olsa tavandan bildirilen her ay amacıyla emekli aylığını aşağı yukarı 50-60 lira arttırır. Tavandan bildirilen kazançlar üç buçuk senede emekli aylığını 750 liraya kadar artırır.

BAĞ-KUR’LULAR SON 3.5 YILI SSK ÜZERİNDEN ÖDERSE GELİRDE ARTIŞ OLUR MU?

İlk kez 1 Ekim 2008’den evvel sigortalı olanların emekli olacakları sigortalılık statüsünü primini ödenen son 2 bin 520 gün (yedi sene) belirliyor. Son yedi senelik fiili hizmet vaktinde kurumlara tabi hizmetler eşitse en son tabi olunan kurumun mevzuatına göre aylık bağlanıyor. 1 Ekim 2008 ve ardından işe girenler amacıyla ise bütün prim ödeme süreleri içersinde en çok prim ödenen kuruma göre emeklilik süreyi ve aylığı hesaplanır. Bağ-Kur kapsamındakiler son bin 260 gün primi sigortalı bir işte çalışarak SSK şartlarında emekli olabilir. Bu da emekli aylığını aşağı yukarı yüzde 20 artırır. Yar’gı kararlarına göre, SSK’lı olarak çalıştığı seneler emekli olmaya yeten şahıs son 7 senede en çok Bağ-Kur’lu çalıştığı amacıyla bu statüde emekliliğe zo’rlanamaz.

EMEKLİ OLMADAN ÇALIŞMAYA DEVAM EDERSEM AYLIK DÜŞER Mİ?

2008 ardından oluşturulan düzenlemeden ötürü çalışma vakti uzadıkça aylık bağlama seviyesi düşüyor. Fakat bu hal bütün çalışanları kapsamıyor. Primini tavandan yatıranların emekli aylığı da o kadar yüksek oluyor. Fakat 20 senenin üstünden prim ödeyip sonra da asgari ücret ya da çok az üstünde çalışmaya devam edilmesi halinda emekli aylıklarında her ay 3-4 lira düşüş söz hususu olabilir.

SİGORTA PRİMLERİM MAAŞIM YERİNE ASGARİ ÜCRETTEN YATIRILIYOR, NE YAPMALIYIM?

SGK emekli aylığını prime temel kazanç tutarı üstünden bağlar. O amaçla gerçek kazancın bildirimi büyük ehemmiyet taşıyor. İşveren bu hususta iyi niyetli davranmıyorsa çalışırken ya da işten ayrıldıktan sonra konuyu yargıya taşıyın. Eksik bildirim nedeniyle “hizmet belirleme davası” açın. Bu arada asgari ücretin 7.5 katını aşan kazançlar, emekli aylığı bağlanırken ehemmiyete alınmıyor.

SGK’YA YATIRILAN FAZLA PRİMLER İADE EDİLİR Mİ?

Kurum’a yatırılan primlerin her sene amacıyla belirleme edilen azami tutarı geçtiğimiz kısımlar geri alınabiliyor. Prime temel kazanç tavanını aşan tutarlar amacıyla yatırılan primler ve işsizlik sigortası primleri iade edilir. Yaşı dolduğu durumda emekli olmayanlar, yaşamını kaybedenlerin yakınlarından ö’lüm aylığı bağlanamayanlar da bu primleri Kurum’dan toplu olarak isteyebilir. Bunun amacıyla müracaatte bulunulması gerekiyor. Tavanı aşan kazançlar amacıyla yalnızca işçi adına yatırılan primlerin iadesi olası oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir