Kategoriler
Genel

EMEKLİLER

Emeklilikte formüller belli oldu
Milyonlarca bireyin beklediği erken emeklilik formülü duyuruldu SGK ya müracaat dilmesini gerekiyor Hangi şartta kimler erken emeklilikten yararlanacak

Sigortalı olarak çalışmadan önce askerlik yapanlar prim günü eksik olmasa bile borçlanmaya gittiğinde emekliliğe hak kazanabilir. Bazıları için 1 günlük borçlanma emeklilik tarihini bir sene öne çekebilir.Mesela, 24 Kasım 1992’de 54 yaşında emekli olacak bir şahıs bir günlük borçlanma ile sigorta başlangıcını 23 Kasım’a çektiğinde 53 yaşında emekli olabilir. Çalışırken doğum, askerlik başta olmak üzere hizmet borçlanmasına gitmek maliyeti düşürüyor. Ücret geliri elde edenler hizmet borçlanması için ödedikleri prim gelir vergisine temel kazançlarından düşülüyor.Sabah’ta yer alan haberde doğum, askerlik borçlanmasına gidenler ödediği tutarın yüzde 15’ini vergi indirimi yolu ile Sosyal Emniyet Kurumu’ndan talep edebiliyor. Borçlanma için 30 bin lira ödeyen bir çalışan 4 bin 500 lirasını vergi indirimi olarak geri alabilir. Son 5 senede borçlanma yaptığı durumda indirimden yararlanmayanlar da geriye dönük olarak bunu talep edebilir.

EMEKLİLİKTE ASKERLİK DETAYI Askerlik sigorta başlangıç tarihinden önce yapıldıysa sigorta başlangıç tarihi öne çekilir. Borçlanan bireyin prim ödeme gün miktarını artırır. Emekli olmak için gereken sigortalılık vakitsi, yaş şartını gerçekleştiren fakat çalıştığı günler emekli olmasına yetmeyen askerlik borçlanması ile emekli olabilir. Mesela emekli olmasına 5 ay kalan bir erkek sigortalı, 5 aylık bu zamanı borçlanarak emekliliğe hak kazanabilir. İlk kez sigortalı bulunduğu tarihten sonra askerlik borçlanması olanlarda emeklilik öne çekilmez.

 

ÜCRETSİZ İZİNLERDE BORÇLANMA Memur, kamu görevlisi olarak Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışma hayatını sürdürülenlere verdiği bedava izin vakitleri de hizmet borçlanması kapsamında bulunuyor. Yurt içi, vatan dışında uygulanan hekime öğrenimi, lisansüstü eğitim, tıpta uzmanlık için geçirilen hekime, uzmanlık, avukatların staj, hekimlerin fahri asistanlık vakitleri de borçlanılabiliyor.

Sadece primi ödenen borçlanma vakitleri sigortalı hizmet olarak saseneıyor. En düşük borçlanma primi brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. Hizmet borçlanmasına dair merak edilen soruların yanıtları şöyle: 1 günlük borçlanmayla 1 sene erken emeklilik

KİMLER HİZMET BORÇLANMASI YAPABİLİR? Çalışılmayan vakitlerdeki günlerin satın alınması manasına geliyor. Sigortalının yanı sıra hak sahibi de borçlanmaya gidebilir. Sigortalı ya da hak sahibi ödenmeyen geçmişteki birtakım vakitleri primini yatırarak hizmetten saydırabiliyor. Doğum ya da analık izni, askerlik, hekime ya da uzmanlık öğrenim dönemi, avukatlık stajı, vatandışındaki göreve, grev ve lokavta geçtiğimiz vakitler borçlanılabilir. Bu sene borçlanmada en düşük günlük prim 53 lira, en yüksek prim de 400 lira. Hizmet borçlanması için Sosyal Emniyet Kurumu’na bizzat uygulanan müracaatların beraberinde çevrimiçi müracaat da tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir