Kategoriler
Genel

enflasyon açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Bursa İş Dünyası Buluşma Toplantısı’nda konuştu. Bakan Nebati “Enflasyonu kalıcı olarak düşürmek ve fiyat istikrarını sağlamak için kararlı adımlar atmaktayız.” açıklamasında bulundu. Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Bursa ticaret ve sanayi Odasında İş Dünyası ile İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda mevzuştu. İşte Bakan Nureddin Nebati’nin konuşmasından satır adım atarı: Son haftalarda birçok uluslararası kuruluş büyüme sayılarını düşürüyor. ABD’de son 40 yıl AB’de son 35 yılın maksimum enflasyon sayılarını gördük. Son haftalarda birçok uluslararası kuruluş gelişme rakamlarını düşürüyor. ABD’de son 40 yıl AB’de son 35 senenin en çok enflasyon rakamlarını görmüş olduk.

İhracat mart ayında yüzde 22 arttı
Salgın döneminde dünyada ihracatta 225 milyar doları aşan zamanı bir rakama ulaştık. Mart ayında da geçtiğimiz yıla oranla yüzde 22 oranında arttı. Biz küresel düzeyde yaşanmış olan Emtia sıkıntısını en aza indirmek için çalışmalar yapmış olduk. Ziraat desteklerini 29 milyar liraya çıkardık. Enerji emtia fiyatlarındaki kötü günlerin geride kalması için umudumuz var. İhracatçılarımız yönelik tedbirler almaya devam ettik. Enflasyon için kararlı adımlar atıyoruz
Dünya ekonomilerinin son dönemdeki en büyük sorunu artan enflasyon. Dünya karşı karşıya kaldığı enflasyonla savaşım etmek zorunda. Bizler Mart ayında yüze 61.1 seviyesine yükselen enflasyonu düşürmek için kararlı adımlar atmaktayız.

KKM 695 milyar liraya ulaştı
Kur korumalı mevduat hesabı ile döviz kurunda stabilizasyon sağlandı. Enflasyon üzerindeki kur baskısını kaldırdık, bankacılık sistemimiz kuvvetlendi. Kur korumalı mevduat hesabında 596 milyar lira olan bakiye, 1 Nisan saygınlıkıyla 695 milyar Türk Lirasına ulaşmış durumda. İhtiyaç olan temel sorun giderilmiş oldu. Kur ve faiz sarmalından çıktık. Bu ülkedeki hiçbir girişimci enflasyonun üzerinde bir faizle işlem yapmıyor. Yıl nihayetinde enflasyonun makul seviyelerde olmasını sağlayacağız. Döviz Kuru ve faizin üstesinden geldik. Yazın ziraat ürünlerindeki artışla, turizm gelirlerimiz beklentilerin üstesinde gelecek.

20 Aralık’ta döviz şuralara kadar gidecek diyenler vardı. Piyasa artık faiz oranlarının nerelerde olması icap ettiğini görüyor. Enflasyonla ilgili yapılması gerekenleri yapacağız. Gıdada KDV oranlarını yüzde 1’e düşürdük. Fahiş Fiyat tatbik eden işletmeleri yakinen takip ediyoruz. Enflasyon davranışlarda bir bozukluğa yol açmıştır. 40 bini yakın işletme saha denetimine tutulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir