Kategoriler
Genel

ERDOĞAN-BİDEN

ABD’den Türkiye açıklaması
Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden’ın ‘yapıcı’ bir görüşme gerçekleştirdiğini, Biden’ın Türkiye’nin günümüz diplomatik girişiminden ötürü çok memnun olduğunu belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, Erdoğan ve Biden’ın “yapıcı” bir görüşme gerçekleştirdiğini, Biden’ın Türkiye’nin günümüz diplomatik girişiminden ötürü çok memnun olduğunu belirtti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı Etkileşim Başkanlığından oluşturulan bildirime göre, görüşmede, Rusya’nın Ukrayna’ya h’ücumu dahil çevresel ilerlemeler ve Türkiye-ABD ilişkileri ele alındı.

İKİ LİDER ARASINDA KRİTİK TELEFON GÖRÜŞMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Rusya ile Ukrayna arasında siyasi çözüm sağlanması gayretlerini devam ettirdiklerini belirterek, krizin daha da derinleşme şansına karşı Türkiye’nin her iki tarafla konuşabilmesinin ve çözüm arayışında kolaylaştırıcı konumunda bulunmasının mühim olduğunun altını çizdi.

Türkiye’nin açtığı e’mniyet kanalı yardımıyla Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanlarının Türkiye’nin ev sahipliğinde bugün Antalya’da direk karşılıklı konuşma olanağı bulmalarının önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının düzenlenmesinin bile bizatihi bir diplomasi zaferi olduğunu v’urguladı.

F-16’LAR KONUSU

Erdoğan, Türkiye’nin ABD’den 40 yeni uçak alımı ve sahip olunan F-16’ların modernizasyonunu sahibi olan talebinin en kısa sürede neticeye ulaştırılmasını beklediğini ifade ederek, sav’unma sanayii bölümünde Türkiye’ye yönelik bütün haksız yaptırımların kaldırılmasının zamanının da oldukça yaklaştığını dile getirdi.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesi ardından sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

Beyaz Saray, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden’ın görüşmesiyle alakalı açıklama yaptı. Sözcü Jean Psaki yönünden oluşturulan açıklamada, “Başkan, Türkiye’nin oynadığı rol amacıyla çok müteşekkir. Bugün erken saatlerde diplomatik müzakerelere ev sahipliği yapması dahil” ifadeleri kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir