Kategoriler
Genel

ERDOĞAN KILIÇTAROĞLU

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na ‘devlet’ dersi! S-400’ler orada kullanılacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘S400’ler nerede kullanılacak?” sorusuna yanıt verdi. Erdoğan “kim fü’zeyle ülkemize sal’dırırsa orda kullanılacak” ifadelerini kullandı.

Afrika turunu tamamlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uçakta gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu’na S-400 dersi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “S-400’lerin niye alındığını bilmiyorum, kime karşı kullanacağımız da açıklanmadı” açıklamasına yanıt veren Erdoğan “Sorusunun yanıtı gayet net; kim fü’zeyle ülkemize sal’dırırsa orda kullanılacak. Bir de ‘S-400’ler hangarda bekliyor’ deniyor. S-400’ler nerde beklemesi lüzumiyorsa orda bekliyor. Tabii saklı konular bunlar.” dedi.

Erdoğan ABD ile F-35 ve F-16 mü’zakerelerininde sürdüğünü sözlerine ekledi.

İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika ziyareti dönüşünde gazetecilerle gerçekleştirdiği söyleşi:

SORU: Kemal Kılıçdaroğlu’nun “S-400’lerin niye alındığını bilmiyorum, kime karşı kullanacağımız da açıklanmadı” şeklinde ifadeleri oldu. S-400’lerin iade edileceği iması da vardı Kılıçdaroğlu’nun açıklamasında. Bununla alakalı bir değerlendirmeniz ne olur?

Belirsizlik ve teh’ditlerin hiç azalmadığı bir bölümde Uzun Menzilli Bölge Hava ve Fü’ze Sav’unma Sistemi lüzumsinimi kapsamında tedarik edilen S-400’ler ile alakalı polemik yaratılmaya çalışıldığını görüyoruz. Öncelik ile akıldan çıkarılmaması, iyi idrak edilmesi lüzumen en mü’him konu şu; sav’unma ve em’niyet konuu günlük siyasetin dışında tutulması lüzumen, 84 milyonun tamamını yani ülkemizin bekasını ilgilendiren bir konudur. Genellikle bugün hayat sürdüğümüz Rusya-Ukrayna krizi bu sil’ahların lüzumtiğini tekrar meydana koyuyor. “S-400 niçin alınmış!” O kadar açıklandı; sebepleriyle, sonuçlarıyla, süreciyle kamuoyu bilgilendirildi. Buna karşın, bu tür ifadeler kullanmak, bölgemizde olup bitenlerden, dünyadan bihaber olmanın bir sonucu. Yaşadığımız coğrafya itibarıyla taktik balistik fü’zeler, seyir fü’zeleri, uçak, helikopter, İHA’ları önleyebilecek kabiliyette sistem lüzumsinimleri bir mecburilik. S-400’ün bir sa’vunma sil’ah sistemi bulunduğu ve bu sil’ah düzeneğinin tedarikinin bir tercih değil, mecburilik olarak meydana çıktığı sürekli olarak her civarda v’urgulandı. Milli Sav’unma Bakanımız da açık ve şeffaf bir şekilde herkese söyledi; ‘Herhangi bir sal’dırı, teh’dit olmazsa kimseye zar’arı olmayan bir sistem bu. Önceliğimiz ülkemizin, 84 milyonun güvenliği. Müttefiklerimizin vermediğini Rusya’dan temin ettiğimiz bir sistem.’

Tedarik sürecini değerlendirmemiz lüzumirse; ülkemiz Uzun Men’zilli Bölge Hava ve Fü’ze Sav’unma Sistemi lüzumsiniminı karşılamak üzere oluşturulan çoğu girişime karşın NA’TO delegesi ülkelerden bu sistemleri tedarik edemedi. Tedarik sürecinde ‘Biz piyasa değil ortağız’ anlayışıyla sistemi yalnızca satın alma değil yatırım, teknoloji transferi, ortak geliştirme üstünde duruldu ve maliyet, teslim zamanı dâhil bütün faktörler göz önüne alındı. Bu sistem, NA’TO Komuta Kontrol sistemleri ve NA’TO’ya birleşik millî sistemlere birleşik edilmeksizin, müstakil olarak yalnızca Türk personel yönünden kullanılacak. Sistemde Rus personel vazife almayacak. ‘Nerede kullanılacak?’ sorusunun yanıtı gayet net; kim fü’zeyle ülkemize sal’dırırsa orda kullanılacak. Bir de ‘S-400’ler hangarda bekliyor’ deniyor. S-400’ler nerde beklemesi lüzumiyorsa orda bekliyor. Tabii saklı konular bunlar. İhtiyaç duyulması halinde, bu düzenin kullanılmasına yönelik bütün hazırlıkların yapıldığı ve sürecin olması lüzumtiği şekilde ilerlediğini biliyoruz. Bu konuta da lüzumen açıklamalar yapıldı. Sonuç olarak; ülkemizin bekasını ilgilendiren konularda herkesi daha dikkatli olmaya, tarafsız olmaya ve millî menfaatler kapsamında konuyu ele almaya çağrı ediyorum.

SORU: Son olarak ABD ile bir süredir F-35 ve F-16 mü’zakerelerini sürdürüyoruz. Bu konuta son hal nedir?

O proses devam ediyor. Gerek Milli Sav’unma Bakanım lüzum başka vazifeli olan as’kerî erkan, üst kademe yöneticiler Amerikalı muhataplarıyla görüşmeleri devam ettiriyorlar. Şu ana kadar görüşmeler olumlu istikamette yürüyor. İnşallah bittiği anda da esasen gereği yapılacaktır. Burada çerçevemiz şu; ‘Ya bize bu uçaklarımızı verin ya da elimizdeki F-16’ların bakım onarımlarını yapmak, bunun dışında F-16’ların bir üst segmentini vermek amacıyla hesaplaşmaları yapıp yolumuza devam edelim.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir