Kategoriler
Genel

ERDOĞAN PUTİN

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın Putin’le görüşecek
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ‘Sav’aş hemen durdurulmalı, müzakere masasına dönülmeli. Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın Putin’le görüşecek.’ dedi. Sözcü Kalın, Erdoğan’ın görüşmede Putin’e Türkiye’de bir görüşme olma ihtimalini söyleyeceğini belirtti.

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Kalemle Yol Almak” uygulamaına katılan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın uygulama ardından gündeme dair açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın “Burada bizim asli ilkemiz tabii ki Ukrayna’nın toprak tümlüğü ve egemenliği, siyasi birliğine uluslararası hukuk kapsamında korunması. Rusya’nın dile getirdiği en’dişeler, en’dişeler her ne ise, bunların muhabere yolu ile değil mü’zakere yolu ile ele alınması ve değerlendirilmesi bizim asli yaklaşımımız. Cumhurbaşkanımızın telefon trafiği bugün de devam edecek. Bugün AB Başkanı, Kanada Başbakanıyla yarın da sayın Putin ile bir görüşmesi olacak. Biz bu mesajları vermeye devam edeceğiz” dedi.

Kalın, “Bizim tüm çabamız bu muhabereı durdurmak yönünde. Bu çerçevede de Cumhurbaşkanımızın çok yoğun bir diplomasi trafiği var. Tüm taraflara, bilhassa de Rusya yönüne bu sal’dırıları durdurulması ve müzaz’kere masası gelmesi yönündeki çağrılarımıza devam ediyoruz. Dün 2. müza’kere turu yapıldı. Önümüzdeki zamanlarda 3. tur müza’kereleri yapılacak. Burada bizim asli ilkemiz tabii ki Ukrayna’nın toprak tümlüğü ve egemenliği, siyasi birliğine uluslararası hukuk kapsamında korunması. Rusya’nın dile getirdiği en’dişeler, en’dişeler her ne ise, bunların muhabere yolu ile değil müza’kere yolu ile ele alınması ve değerlendirilmesi bizim asli yaklaşımımız. Cumhurbaşkanımızın telefon trafiği bugün de devam edecek. Bugün AB Başkanı, Kanada Başbakanıyla yarın da sayın Putin ile bir görüşmesi olacak. Biz bu mesajları vermeye devam edeceğiz” dedi.


“BU SAV’AŞIN BİR TARAFI OLMAK GİBİ BİR POZİSYONA İTİLMEK İSTEMİYORUZ”
İbrahim Kalın “Bizim hem Rusya ile hem Ukrayna ile iyi ilişkilerimiz var. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi biz ne Rusya’dan vazgeçebiliriz ne Ukrayna’dan. İki tarafla da konuşabilen birkaç aktörden birisi Türkiye. Yaptırımların hed’efi bu muhabereı önlemek olmalı. Bunun geçmesi uzaması halinda bu yıkım devam edecek. Daha çok kayıplar olacak. Şu anda bir yaptırım planımız yok. Bu muhabereın bir yönü olmak gibi bir pozisyona itilmek istemiyoruz. İki tarafla da konuşmayı sürdürebilmemiz gerekiyor. Ekonomimizin bundan olumsuz yönde etkilenmesini istemiyoruz. Herkes Ruslarla köprüleri attığında Rusya’yla kim konuşacak? diye sormamız gerekiyor. Rus yönünın da itimat ettiği bir muhatabının, onlarla konuşmaya devam etmesi büyük ehem’miyet arz ediyor. Büyük çat’ışmalar muhaberelar bu tür önlenir” diye konuştu.

“MÜZA’KERE MASASINDAN SOMUT SONUÇ ÇIKMASINI BEKLEMEK BİRAZ SAFLIK OLUR”
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Karamsar olmak istemiyorum ama bu yoğun sal’dırılar devam ederken, müza’kere masasından somut bağlayıcılığı olan, sahadaki hali direk olumlu manada etkileyecek bir sonucun çıkmasını beklemek biraz saflık olur. Rus yönünın müza’kere masasına cid’di bir talih vermesi gerekiyor. Her ne ise vermek istedikleri mesaj, o mesaj verildi. Daha çok yıkıma devam edilmemesi ve müza’kere masasından somut sonucun çıkmasına müsaade etmeleri gerekiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir