Kategoriler
Genel

ERDOĞAN’DAN MÜJDELER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün oluşturulan Kabine toplantısının sonrası müjdeleri peş peşe sıralamıştı. Merak edilen detaylar meydana çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün oluşturulan Kabine toplantısının sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığınca bir süredir çalışmaları süren KDV sadeleştirilmesi projesi kapsamında yaşama geçirilecek yeni vergi uygulamalarını açıklarken, söz hususu çalışmalar kapsamında tuvalet kağıdı, bebek ve olgun bezleri, tertemiz ped gibi asli gereksinim ürünlerinden hususta, sertifikalı tohum ve fidandan tıbbi cihazlara kadar bir çok ürünün KDV seviyesinda değişiklığa gidilecek.


AA muhabirinin söz hususu çalışmanın detaylarına dair Bakanlıktan aldığı verilere göre, tüketicilerin asli gereksinim maddelerinden olan sabun, şampuan, deterjan, dezenfektan, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil, peçete ile bebek ve olgun bezleri, tertemiz ped gibi ürünlerin satışında KDV seviyesi yüzde 18’den yüzde 8’e indirilecek.


eme içme hizmetlerinde halen birinci sınıf işletme, üç yıldız ve üzeri otel gibi yerlerde yüzde 18 olarak oluşturulan KDV seviyesi, bu hizmetlerin tamamında yüzde 8 olarak uygulanacak.
Böylece yemek yenilen yere göre değişik miktar programına son verilmiş olacak.


Konutta KDV sadeleştirmesi

Konut teslimlerindeki KDV seviyesi tekrar düzenlenerek satın alınan husustun büyükşehirlerde olup olmadığına, arsa birim metrekare değerlerine bakılmaksızın aynı şartlarda KDV’ye tabi tutulması ve bu teslimlerdeki KDV seviyesinın sadeleştirilmesi sağlanacak.
Konutların net alanının 150 metrekareye kadar olan alanı amacıyla KDV seviyesi yüzde 8, 150 metrekarenin üzerindeki husustlarda, bu sınırı aşan kısım amacıyla yüzde 18 olarak belirlendi.

Ancak, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında dönüşüm projeleri kapsamında oluşturulan husustların net alanı 150 metrekareye kadar olan alanı amacıyla KDV seviyesi yüzde 1, 150 metrekarenin üzerindeki husustlarda, bu sınırı aşan kısım amacıyla yüzde 18 olarak uygulanacak.
Böylece 6306 sayılı Kanun kapsamında dönüşüme tabi tutulan husustlardan 150 metrekareye kadar olan alanı amacıyla yüzde 1 KDV programı devam edecek.


Diğer taraftan Kararın yürürlüğe girdiği tarihten evvel başlamış husust inşaatları amacıyla ise eski hükümlerin uygulanmasına devam edilecek.
Bir başka husus ise inşaat sektörünün KDV kaynaklı finansman yükünün azaltılması maksadıyla, arsa ve arazi teslimlerindeki KDV seviyesi da yüzde 18’den yüzde 8’e indirilecek.
Sertifikalı tohum ve fidanların tamamı yüzde 1 KDV’ye tabi tutulacak

Ayrıca, tanıma ve GTİP bazlı yüzde 8 KDV seviyesi oluşturulan tıbbi cihazlar amacıyla hem dışalım. hem de imalatçının vatan içi teslimi amacıyla güncel mevzuat düzenlemeleri temel alınarak Sağlık Bakanlığı uygulamalarıyla uyum sağlanacak.
Böylece sınırlı sayıdaki tıbbi cihazlar amacıyla oluşturulan indirimli KDV seviyesi, Sağlık Bakanlığı alakalı mevzuat hükümlerine tabi bütün tıbbi cihazları kapsayacak şekilde genişletilecek.Tarım ve Orman Bakanlığı yönünden sertifikalandırılan bütün tohumluk ve fidanların KDV seviyesi yüzde 1’e indirilecek, böylelikle sayma usulüyle yalnızca belli başlı tohumlar ve fidanlar değil, Bakanlıkça sertifikalandırılan bütün tohumluklar ve fidanlar amacıyla aynı KDV seviyesinın uygulanması temel alınacak.Tarife ve GTİP bazlı yüzde 8 KDV seviyesi oluşturulan tarım makinelerinin kapsamına sütçülükte sarfedilen makine ve cihazlar ile pancar, meyve, yumurta gibi ürünleri ayırmada ve temizlemede sarfedilen bir grup makinalar da dahil edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir