Kategoriler
Genel

ERDOĞAN’IN SÖZLERİ

Büyük k’orku: Erdoğan’ın sözleri Yunanistan’ı s’alladı!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ege’deki adaları uluslararası hukuka ay’kırı bir şekilde sil’ahlandıran Yunanistan’a i’kazsı, Yunanistan televizyonlarında bir numaralı gündem oldu. Efes-2022 tat’bikatı ve Erdoğan’ın i’kazsı ardından Atina’da büyük bir kay’gı gözlenirken hükümet ve muhalefetten açıklamalar peş peşe geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün TSK’nın en büyük sistemli tat’bikatlarından biri olan Efes-2022’de Yunanistan’a yaptığı ikaz Atina’da büyük bir kay’gıya namacıyla oldu.

Yunan kanalları, 37 arkadaş ve müt’tefik ülkenin katılması ile yapılan dev tat’bikatın görüntülerine geniş yer verirken hükümet ve muhalefetten de açıklamalar peş peşe geldi.

Hürriyet Gazetesi muhabiri ve CNN Türk Atina Temsilcisi Yorgo Kırbaki Atina’daki gergin havayı şu sözlerle anlattı;

EFES-2022 bir numaralı gündem! Hükümet sakin görünmeye çalışıyor ama…
“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunan hükümetine i’kazları, hükümet soğuk kanlı görünmeye çalışsa da Atina’da çok büyük kay’gıya hem de k’orkuya namacıyla oldu.

Başbakan Miçotakis, Erdoğan’ın açıklamalarından saatler sonra Atina Sanayi ve Ticaret Odası’nda yaptığı konuşmasında Türkiye amacıyla ‘Ne gerçekleştireceği eskiden kestirilemeyen komşu’ ifadesini kullanırken ‘zaman milli birlik ortamında olmamız gereken bir zaman’ ifadesini kullandı

Yunan hükümeti sözcüsü ise ‘Egemenlik haklarımıza hiçbir şey hiç bir şekilde zar’ar veremez’ ifadelerini kullandı.

Efes-2022 tat’bikatının görüntüleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri dün ve bugün Yunan televizyonlarında birinci haber oldu.
2020 k’rizinden daha büyük bir k’riz yaşanabilir
Türkiye’nin bir ileri adımının ne olacağı konusu ile ilgili Yunan medyasında senaryo bolluğu var. Bütün senaryolar önümüzdeki dönemde Ege’de sıcak bir olay yaşanması üstüne kurulu.

Yunan medyasında Doğu Akdeniz’de 2020 senesinde yaşanan k’rizden daha büyük bir k’rizin yaşanabileceği iddiaları da yer alıyor.

Çipras’tan Türkçe açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yaptığı ikazlarını sosyal medya hesabından Yunanca da yer vermesi Atina’da bir grup reaksiyonlara yol açtı.

Muhalefet lideri, eski başbakan Aleksis Çipras sosyal medya hesabından “Yunanistan egemenliğini her türlü teh’dide karşı koruyacaktır” mesajını Türkçe olarak paylaştı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demişti?
Efes-2022 tatbikatını MHP lideri Bahçeli ile birlikte takip eden Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı bildirimde “Bir kez daha Yunanistan’ı gayri as’keri statüdeki adaları sil’ahlandırmaktan vazgeçmeye, uluslararası antlaşmalara makul davranmaya çağrı ediyoruz. Şaka yapmıyorum, ciddi konuşuyorum. Bu ulus kararlıdır, bir şeyi söylerse ardını da takip eder” ifadelerini kullanmıştı.

Yunan medyası tat’bikata geniş yer verdi
Eleftheros Typos gazetesi dünkü manşetinde “Türk provokasyonu doruğa çıkıyor. Erdoğan ve Bahçeli Türklerin Yunan adalarına çıkarmasını izleyecek” ifadelerini kullandı.

Ta Nea Gazetesi ise Erdoğan ve Bahçeli’nin tat’bikatı bizzat izleyeceğine ilgi çekerek liderlerin Yunanistan’a bir kez daha alan okuyacağını yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir