Kategoriler
Genel

ERKEN EMEKLİLİK

Ülkemizde erken emeklilik amacıyla detaylı yollar var. Annelere, doğum bor’çlanması erken emeklilik yolunu açıyor. Hem de en’gelli çocuğu olanlara değişik bir imkân sunuluyor. İşte erken emeklilik yolları:
1. Kimler bor’çlanma yapabilir?

Hangi kurumdan olursa olsun tüm bayan çalışanlar, yani SSK’lı olanlar, kendi işini yapan Bağ-Kur’lular ve memur olan anneler doğum bor’çlanması yapabiliyor. İsteğe bağlı sigorta ödeyerek Bağ-Kur’lu olanların da doğum bor’çlanması olanağı var. Fakat bor’çlanma yapabilmek amacıyla doğumların ilk sigortalı olunan tarihten sonra gerçekleşmesi gerekiyor. Yani sigorta olmadan evvel dünyaya gelen çocuklar amacıyla bu tür bir bor’çlanma olanağı tanınmıyor. Hem de çocuğun sağ olması gerekiyor. Doğduktan sonra bir müddet yaşam sürdüren çocuklar amacıyla yaşadığı vakit kadar bor’çlanma yapılabiliyor.
2. Staj ardından vakit bor’çlanılabilir mi?

Normal şartlarda emeklilik hesabında staj başlangıcı ve stajda geçtiğimiz vakitler öneme alınmıyor. Ama doğum bor’çlanmasında değişik bir program bulunuyor. Anneler şayet staj başladığı tarihten sonra doğum yapmışlarsa bu doğumları 3 çocuğa kadar bor’çlanarak 2 bin 160 gün kazanıyor.
3. Bor’çlanma hangi vakitleri kapsıyor, ne kadar vakit amacıyla yapılıyor?

Her çocuk amacıyla 720 gün, yani 2 sene prim kazanılıyor. Çocuğun doğumundan ileri 2 sene içersinde çalışılmayan vakitler bor’çlanma ile kapatılabiliyor ve primler emeklilik hesabında kullanılıyor. Bor’çlanma yapılması amacıyla o vakitlerde çalışılmaması, yani primlerinin ödenmemiş olması gerekiyor. Eğer doğumdan sonra çalışmaya başladıysanız, o vakitleri bor’çlanamazsınız.
4. Anneye hangi üstünlükleri sağlıyor?

Kadınlar doğum ardından çalışmadıkları günlerin primlerini toplu olarak hizmet vakitsine ekletebiliyor. Böylece 3 çocuğu olan bir anne 6 senelik, yani 2160 günlük primi çalışmadan ödeyip emeklilik hesabında kullanabiliyor.
5. Emeklilik öne alınıyor mu?

Yılını ve yaşını doldurmuş bir anne, primi eksikse bu vakitleri çalışarak tamamlar. Örneğin; 2160 gün primi eksikse ve 3 doğumu varsa 6 sene çalışıp prim ödemesi gerekir. Fakat doğum bor’çlanması yardımıyla 6 senelik primi toptan öder ve 6 sene beklemeden emekli olabilir. Onun dışında doğum bor’çlanması işe giriş tarihini ya da yaş şartını geri çekmez.


6. Ne vakit yapılmalı?

Emeklilik yaşının dolmasına kısa vakit evvel yapılması daha yerinde olur. Çünkü bu tarihe kadar çalışıp prim tamamlanabilir. Fakat her sene ödeme tutarı artıyor, daha az para ödemek istiyorsanız günümüz şartlardan da ödeme yapabilirsiniz.
7. Daha az vakitı bor’çlanma olanağı var mı?

Evet. 2 senelik boşluğunuz olsa bile şayet daha az prim gününe gereksiniminiz varsa o kadar bor’çlanabilirsiniz. 1 çocuk amacıyla 720 gün, üst sınırı gösteriyor. İsteyenler 30 gün de bor’çlanabilir.
8. Ne kadar ödeniyor? Doğum bor’çlanmasında en düşük ve en yüksek tutarlar brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. En az tutar aylık olarak brüt asgari ücretin yüzde 32’si kadar oluyor. Bu da bu sene amacıyla bin 601 lira 40 kuruş. Yani bu sene 1 aylık bor’çlanma amacıyla en az bin 601 lira ödenmesi gerekiyor. Üst limit ise bunun 7.5 katı. 9. Evlat edinen de yararlanır mı? 2 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen bayan sigortalılar da doğum bor’çlanması yapabilir. Hem de evlat edinilen çocuğu doğuran annenin de doğum bor’çlanması yapma hakkı bulunmakta. Evlat edinilen çocuğu doğuran anne doğumdan evlatlık verildiği vakitye kadar geçtiğimiz 2 senesi bor’çlanabilir. Evlat edinen anne ise çocuğu evlat edindiği tarihten doğumdan ileri 2 senelik vakitın dolduğu tarihe kadar olan vakitı bor’çlanabilir.
10. En’gelli çocuğu olanlar amacıyla sağlanan emeklilik olanağı nedir?

Ülkemizde en’gelli çocuğu olanlara erken emeklilik olanağı var. 1 Ekim 2008 ardından çalışılan her 4 seneye 1 sene prim ekleniyor, emeklilik yaşı da 1 sene düşüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.