Kategoriler
Genel

ET FİYATLARI

Dünyada et fiyatları 32 senenin zirvesinde
FAO, dünya besin emtia fiyatlarının Ukrayna-Rusya sav’aşının piyasalara olumsuz etkileriyle şimdiye kadarki en yüksek seviyelerine ulaştığını açıkladı.

Dünyada et fiyatları ile beraber ayçiçek yağı, buğday ve tahıl fiyatları da Rusya-Ukrayna sav’aşının etkisiyle artıyor.

Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü (FAO), dünya besin emtia fiyatlarının Ukrayna-Rusya savaşının piyasalara olumsuz etkileriyle mart ayında şimdiye kadarki en yüksek seviyelerine ulaştığını açıkladı.

ET FİYATLARI 1990 YILINDAN BU YANA EN YÜKSEK SEVİYEDE

Endeks, mart ayında ortalama 159,3 puana ulaşarak, dizinin fiyat takibine başladığı 1990 senenindan bu yana olan zirveye çıktı.

ET FİYATLARI TÜM ZAMANLARIN ZİRVESİNDE

FAO Et Fiyat Endeksi mart ayında yüzde 4,8 artarak bütün zamanların en yüksek oranına ulaştı. Uluslararası kümes hayvanı fiyatları da, kuş gribi salgınlarının sonrası önde gelen ihracatçı ülkelerden gelen arzların azalmasıyla yükseliş trendine girdi.

RUSYA-UKRAYNA SAV’AŞI BUĞDAY PİYASALARINI ETKİLEDİ

Öte yandan, Ukrayna’daki sav’aşın tetiklemesiyle buğday ve tahıl ürünlerinde fiyat artışları yaşandı. Bu amaçla de FAO Tahıl Fiyat Endeksi, mart ayında şubat ayına göre yüzde 17,1 daha yüksek civarda gerçekleştiği kaydedildi.

Dünya buğday piyasalarındaki fiyatlar, ABD’deki mahsul koşullarına dair endişelerle yükselerek ay süresince yüzde 19,7’lik bir artış kaydetti.

Sav’aş, et ile beraber ayçiçeği tohumu yağı ve süt ürünlerinin fiyatlarını da artırdı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir