Kategoriler
Genel

etkili…

KEMOTERAPİDEN 100 KAT DAHA ETKİLİ İNANILMAZ BİTKİ

Avrupa, kuzey ABD ve Asya başta olmak üzere dünyanın hemen derhal her yerinde görülür. Yüksek oranda potasyum içermesiyle malum nebat.. Papatyagiller familyasına ilişkin bir bitki olan karahindiba, Nisan ve Mayıs aylarında yol kenarlarında ve tarla kıyılarında yetişir.Halk arasında ‘radika, çıtlık, cırtlık, arslandişi ve acıgünek’ isimleriyle de bilinir.Avrupa, şimal ABD ve Asya başta olmak üzere dünyanın hemen hemen her yerinde görülür. Yüksek oranda potasyum içermesiyle bilinen karahindiba, farklı şekillerde kullanılabilir.

Karahindibanın Faydaları nedir? Sindirim sistemini düzenler, iştah açar. Yatıştırıcı özelliği mevcuttur. Bu sayede stres, depresyon, bitkinlik gibi sorunlara karşı etkilidir. Boşaltım sistemine olumlu tesirleri vardır. Güçlü bir idrar söktürücüdür. Müshil tesiri yaratabilir.Sedef, egzama ve sivilce benzer biçimde cilt problemlerine iyi gelir. Kalp kaslarının kuvvetlenmesine destek olur. Kan şekerini dengeler.  Kolesterolü dengede meblağ. Antioksidan özelliği ile kanser gibi ciddi hastalıklarda da kullanılabilir. Gut ve sarılık hastalıklarına da pozitif yönde tesirleri vardır.Kan dolaşımını hızlandırır. Vücuda enerji verir. Vücutta su tutulmasını azaltır. Zayıflamaya destek verir. A, C vitamini, kalsiyum ve öteki mineralleri içinde barındırır.Karahindiba nasıl Kullanılır?

Karahindibanın kökü ve yaprakları çoğu zaman salata içerisinde kullanılır. Kurutulmuş hali çay ve kahve yapımında kullanılan karahindiba, bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir. Kök ve yaprakları üriner sorunlarda, göğüs ve hanım sağlığı ilaçlarında ve cilt bakımında kullanılır. Karahindiba ile kahve hazırlamak için, hindiba kahvesi tarifimizden yararlanabilirsiniz.

Karahindiba Çayı nasıl Yapılır?

Bir fincan su kaynatın. Su kaynadığında 1 çay kaşığı kurutulmuş karahindiba otunu ilave edin ve karıştırın. Üzerini kapatın ve 5 dakika demlenmeye bırakın. Daha sonra suyunu eleyerek içebilirsiniz. Çayın lezzetini arttırmak için 1 adet karanfil  ekleyebilirsiniz. K*arahindiba çayını günde en fazla 2 fincan içebilirsiniz. Bu ölçüyü aşmamanız çok önemlidir. Karahindibanın Zararları nelerdir?

Papatya, kanaryaotu, krizantem, kadife çiçeği ve sarı papatya gibi bitkilere alerjisi olanlar kişiler, karahindibayı hiçbir şekilde tüketmemelidir. Safra kesesi enfekte olmuş veya iltihaplanmış kişilerin karahindiba tüketmesi sakıncalıdır. Karahindibanın bazı bireylerde ishal ve mide ekşimesi benzer biçimde sorunlara yol açtığı gözlemlenmiştir. Aşırı tüketilmesi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Önemli Not: Ciddi ve kronik rahatsızlığı olan kişiler, tertipli ilaç kullananlar, hamileler, emzirme dönemindeki anneler, alerjik bünyeye haiz olan kişiler ve daha önce karahindiba tüketmemiş olan kişilerin bu bitkiyi tüketmeden önce mutlaka doktora danışması gerekir. Doktorun onay vermediği aslabir nebat ve bitkisel ürün kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir