Kategoriler
Genel

EV HANIMLARI

Prim ödemek, belirli bir zamande sigortalılık ve yaş bu aranan şartların arasında. Prim ödeyerek emekli olan binlerce kişi bulunmaktadır. İsteğe bağlı sigorta ile ödenen primlerle emekli olmak bundan sonra mümkün.

Ülkemizde vatandaşların emekli olabilmesi amacıyla 3 asli şart aranmaktadır. Bunlar prim günü, sigortalılık süreyi ve yaş şartudır. Emekli olmak son derece önemli bir konu olarak yaşamımızda yer edinmektedir. Çalışmayan ya da belli bir zaman çalışan kişilarde emekli olabilmek amacıyla belirli yollar aramaktadır. İsteğe bağlı emeklilik kapsamında bundan sonra emekli olmak mümkün. Çalışmayan kişilar prim günlerini ödeyerek emekliliklerini garantileyebilmektedir. Bu noktada emekli olmak isteyen ev hanımları emekli olmak amacıyla neler yapabileceğini araştırırken yapılan açıklamaları da yakından takip etmektedir. TBMM’ye ev hanımlarını içersinde alan bir yasa teklifi sunuldu. Sunulan yasa önerilerindeki son durumda merak ediliyor. İşte ev hanımları amacıyla yasenean yasa önerilerindeki son durum…
Ev hanımları da emekli olabilir

Daha önce hiç çalışmamış olan ev hanımları da bundan sonra emekli olabilecek. 2022 seneında hazırlanan yasa tasarısında en az 25 sene evli olan ve 50 yaşını dolduran ev hanımlarının emekli olabilmesi amacıyla bir madde yer alıyor. Emekliliği olmayan ev hanımları emekli olup olamayacakları konusu ile alakalı araştırma yapmaktadır.

Sigorta başlangıcı 2008 seneından sonra olan kişilar amacıyla 7.200 gün prim günü ve 20 sene çalışma sürecinin bitirmesi gerekmektedir. Hiç çalışma yaşamı olmayan ve emekli olmak amacıyla yeterli evlilik süreyinı tamamlayan kişilari amacıylae alan bir yasa teklifi Meclis’e sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir