Kategoriler
Genel

EVİNİZE SOKMAYIN

HANGİ MARKALAR GIDA ÜRÜNLERİNDE TAKLİT VEYA TAĞŞİŞ YAPTI?

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit ve tağşiş listesini yayımladı. Bakanlığın yapmış olduğu kontroller sonucunda taklit ya da tağşiş yapıldığı kesinleşmiş olan 371 firmaya ait olan 559 ürün tespit edildi. Vatandaşın sağlığını ve hayatını tehlikeye düşürecek şekilde değiştirilmiş, tağşiş edilmiş ve tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş olan ürünlerin bakanlık tarafından tespit edilmesi üzerine, “Tarım Bakanlığı’nın taklit listesinde hangi firmalar var?”, “Hangi ürünlerde uygunsuzluk tespit edildi?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Yapılan araştırmalar sonucunda gıda ürünlerinde taklit ya da tağşiş yaptığı tespit edilmiş olan 371 firma ve bu firmalara ait olan 559 ürünün ne olduğuna yönelik araştırmalar başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı, konu ile ilgili açıklamasında bu firma ve ürünleri liste halinde paylaştı. Bakanlık konu ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından titizlikle yürütülmektedir. Yapılan açıklamanın ardından hangi ürünlerde ne gibi uygunsuzluklar tespit edildiğine kadar listeleyen Tarım Bakanlığı, tüketici sağlığını riske atan bu uygunsuzlukların giderilmesi için ceza-i işlem uygulayacağını da bildirdi.

2 MİLYON TL PARA CEZASI

Tarım Bakanlığı, tüketici sağlığının en üst düzeyde korunmasına yönelik yapılan kanun düzenlemesiyle gıdada taklit ya da tağşiş cezalarının caydırıcı hale getirmiş olduğunu ifade eden açıklamasında, taklit ve tağşiş yapan gıda işletmecilerine gayrisafi gelirlerine bağlı olarak 50 bin liradan başlayarak 2 milyon liraya kadar idari ceza, hapis, adli para ve gıda sektörü faaliyetlerinden men cezaları getirileceğini belirtti.

Yüksek teknoloji ürünü cihazlarla hizmet vermekte olan laboratuvarlarda taklit ya da tağşişe dair her türlü tespitin yapılabildiğini vurgulayan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Daha önce 26 kez yapılan duyurularla, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen, toplam 1609 firmanın 3 bin 605 ürünü kamuoyuyla paylaşılmıştır. Bugün yapılan 27. kamuoyu duyurusuyla 371 firmaya ait 559 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde bilgiye sunulmuştur. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012’den bu yana 1887 firmaya ait 4 bin 164 parti ürün kamuoyunun bilgisine arz edilmiştir.”Tüm firmalar için tarimorman.gov.tr adresinden tam listeye ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir