Kategoriler
Genel

evlere geliyor

Karadeniz gazında yeni ilerleme: Takvim öne çekildi, Evlerimizi ısıtacağı tarih belli oldu. Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, bugün kamuoyuyla, “Takvim erkene alındı, Karadeniz gazı bir sene sonra (2023’ün ilk çeyreğinde) evleri ısıtmaya başlayacak” müjdesini paylaştı. Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, bugün kaleme aldığı köşe yazısında Karadeniz gazı hakkında mühim bir ilerlemeyi açıkladı.

Acet, “Gaz akışı için daha önce 2023 ortaları öngörülmüştü. Fakat, çalışmalar revize edildi, takvim erkene alındı. Yeni bilgi şu: 2023’ün ilk çeyreğinde, büyük olasılıkla seneye bu zamanlar, Karadeniz gazı evlerinizi ısıtmaya başlamış olacak” dedi. İşte Acet’in “Takvim erkene alındı, Karadeniz gazı bir sene sonra evleri ısıtmaya başlayacak” başlıklı yazısının tamamı: “Geçen ay Arnavutluk seyahatinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a Karadeniz’den yeni bir naturalgaz müjdesi gelir mi diye sorduğumda şu yanıtı vermişti:

‘Tüm hayalimiz, bakanlığın yaptığı çalışmalar, dostların verdikleri bulgular, bilhassa sismik araştırma gemilerimizin bize verilen rapor eder, hep bu istikamette.’ Dün Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Fatih Sondaj Gemisi’nin yeni hayaller, yeni müjdeler için üçüncü yolculuğuna başladığını açıkladı. Şu sözlerle: ‘Yeni kuyu, yeni heyecan. Şimdi sıra Karasu-1’de. Fatih, (Fatih Sondaj Gemisi) Sakarya sahasında Karadeniz’deki 3.arama sondajına başladı.’ Bakan Dönmez’in verilen bilgiye göre sondaj çalışması deniz düzeyinin 5 bin metre derininde yapılacak ve 2,5 ay vakitnce devam edecek. Yani önümüzdeki 2,5 ay ortamında Karadeniz’den yeni naturalgaz müjdelerinin gelmesi, kuvvetli bir olasılık olarak karşımızda gözüküyor. ‘Güçlü bir olasılık’ derken bunun için kuvvetli birtakım gerekçelerimiz bulunduğunu vurgulamalıyım. Nasıl mı? Anlatalım.SİSMİK TARAMALAR KARADENİZ’İN ALTININ GÜÇLÜ REZERVLERE SAHİP OLDUĞUNA İŞARET EDİYOR Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret ettiği gibi Karadeniz’de sismik araştırma gemilerinin verilen rapor eder, yeni keşifler için umutları epey artırmış halde. Geçen senenin Temmuz sonucunda, kenardan 170 kilometre açıklarda naturalgaz çalışmalarını yürüten Fatih Sondaj Gemisi’ne yaptığım seyahatte, Türkiye Petrolleri (TP) adına çalışmaları yürüten yetki sahiblerle sohbet etmiş, mühim bulgular edinmiş, o verileri bu köşede sizlerle paylaşmıştım.

 

En mühim haber şuydu: Sismik taramalarda geliştirilen yeni bir algoritma yardımıyla naturalgaz miktarı ile alakalı ön görülerdeki doğruluk miktarı yüzde 20’lerden yüzde 80’lere kadar yükselmişti. Bu yeni algoritma üstünden Karadeniz’in altı ile alakalı edindikleri verileri Bu mevzu üstünde konuşurken şu şekilde denmişti: ‘Sismik incelemelerde iki ebatlı taramalardan üç ebatlı taramalara geçtik. Tıbbi terimlerle ifade edecek olursak, ‘röntgenden’ ‘MR miktarına, tomografi miktarına yükseldik.’ Malum, naturalgaz aramalarında önce sismik taramalar yapılıp gaz potansiyeli ile alakalı haritalar çıkartılıyor. Devamında naturalgaz potansiyelinin yüksek bulunduğu yerlerde keşif hedefli sondaj gerçekleşiyor. Enerji Bakanı Dönmez naturalgaz potansiyeli bakımından Karadeniz’in altının Hazar Denizi’ne benzediğini birkaç kere dile getirmişti. KARADENİZ GAZI 2023’ÜN İLK ÇEYREĞİNDE DEVREYE GİRECEK Malum, küresel bir enerji kriziyle karşı karşıyayız.2021’in ikinci %50 sinden itibaren, enerji fiyatlarında görülmemiş artışlar yaşandı. Çetin geçtiğimiz kış koşullarında ülkeler hem tedarik, hatta maliyet manasında ciddi bir problemle karşı karşıya kaldı. İçinden geçtiğimiz proses, enerjide dışa bağımlılığın ne manaya yaklaştığını, başta Avrupa olmak suretiyle enerji gereksinimini diğer ülkelerden karşılamak mecburiyetinde kalan herkese ‘ayne’l yakîn’ gözler önüne serdi. Elbette Türkiye’de buna dahil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir