Kategoriler
Genel

EZBER BOZAN UYARI !

Canan Karatay’dan ezber bozan uyarı: Bu at yemeği, sakın yemeyin
Prof. Dr. Canan Karatay, zayıflamak amacıyla tüketilen yulafın insan yiyeceği olmadığını ve bedene zar’ar verilenni söyledi.

Sağlıklı yeme içme konusu ile alakalı kamuoyuyla paylaştığı görüşleri ve kaleme aldığı kitaplarla gündeme damga vuran Prof. Dr. Canan Karatay, sağlıklı hayata dair GZT’ye açıklamalarda bulundu. Midyeye sıcak bakmadığını bildiren Canan Karatay, “Hazır satılanlara karşıyım” dedi. Yulafla alakalı de ezber bozan bir açıklama yapan Karatay, yulafın at yiyeceği bulunduğunu söyledi.

Prof. Dr. Canan Karatay, verilen beslenme önerileri ile ilgi çekmeye devam ediyor. Her fırsatta işlenmiş gıdalerin zar’arlarından bahseden Karatay, natural beslenmenin önemini v’urguluyor. Karatay bu sefer tuz, dondurma, midye ve yulafla alakalı mühim bulgular verdi. İşte Karatay’ın ezber bozan sağlık önerileri…

Paket dondurma yemeyin
Prof. Dr. Canan Karatay fazlası yiyecekte bulunduğu gibi dondurmada da ev yapımını tercih ediyor. Karatay’a göre paket dondurmalar sağlığımız amacıyla bir tehdit. Paket dondurmada mısır şurubu şekeri bulunduğunu ifade eden Canan Karatay, bu şurupların metabolizmayı ve bağırsakları bozduğunu belirtti.

Mısır şurubu, çocukları zehirliyor. Anneler, daima ev dondurmasını tercih etmeli.

“Midye sağlıklı değil”
“Midye yiyelim mi” sorumuza Canan Karatay’dan olumlu yanıt gelmedi.

Piyasadaki bütün midyelerin Kayseri’deki bir fabrikadan dağıtıldığını aktaran Canan Karatay, midyelerde sarfedilen pirince güvenmediğini söyleyerek “İçine ne konulduğunu bilmiyorum, hazır satılanlara karşıyım. Sahillerde satılanlara ilgi edin” dedi.

“Yulaf at yiyeceğidir”
Profesör Canan Karatay, bilhassa diyet programlarının vazgeçilmezi yulafa da sıcak bakmıyor. İşlenmiş bütün yemeklere karşı bulunduğunu bildiren Canan Karatay, yulafın tiroidi bozduğunu ve kilo aldırdığını ifade etti. Yulafın insan yiyeceği olmadığını, gluten dolu, metobolizmaya zar’arlı bir gıda bulunduğunu belirtti.

“Çiğ köfte sağlıklı et ve ulusal bulgurdan olmalı. Dışarıda satılanlarda hangi bulguru kullandıklarını bilmiyoruz. Doğal olanı tercih edin. Evde yapıp yiyebilirsiniz, kilo alıyorum diye korkmayın”

“Türk kahvesini tercih edelim”
Canan Karatay kahvede tercihini Türk kahvesinden yana kullanıyor. Üstelik Türk kahvesinde şekere de karşı. Kahvenin mühim bir antioksidan bulunduğunu bildiren Karatay, bitkilerini de telveyle beslediğini açıkladı.

Karatay, “Kahvelerde süt tozu ve şuruplardan kaçınalım. Tatlandırıcılardan uzak duralım” ikazında bulundu.

Hangi tuzu kullanalım?
Tuz tüketimi yıllardır tartışılan bir konu. Çoğu vakit sağlığa zar’arlı olarak gösterilse de Canan Karatay, kristal tuzun yararlı bulunduğunu söylüyor.

Karatay kristal tuzun mineral deposu bulunduğuna ilgi çekerek “84 mineral var. Tuzdan uzak durun demek doğru değil.Burada sorun hangi tuzdan, hangi yağdan uzak duracak olmamız. Asıl ilgi etmemiz gereken ise sofra tuzları. Sinir sistemimizin derli toplu çalışması amacıyla kristal tuza gereksinimiz var.

“Kelle paça en iyi antikor”
Gençler amacıyla beslenme önerileri de veren Karatay, yumurta ve kelle paçanın önemine de v’urgu yaparak “Yumurta yapıp, yanlarına alabilirler. Kelle paça mühim bir gıda. Pandemi döneminde sıkça duyduğumuz antikor bu tür natural hayvansal gıdalardan alınıyor” diye konuştu.

Karatay: Bana kelle paçacılardan sponsorluk aldın diyorlar ama burada belirtmek isterim; bugüne kadar kimseden bu tür bir şey almadım.

Hastalıkların kalıtsal değil de epikalıtsal yani iç ve dış faktörlerin bedende etkilerinden kaynaklandığını ifade eden Karatay, sofralarımızdan yumurta, ceviz ve natural tavukları eksik etmemiz gerektiği konusu ile alakalı uyardı.

“Eğer bir şeyi yemek istemiyorsanız, vücudunuzun o gıdae alerjisi vardır. Bu amaçla çocuklarınız bir yemeği yemiyorsa zorlamayın.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir