Kategoriler
Genel

EZBER BOZDU !

Altın fiyatları amacıyla İslam Memiş’ten ezber bozan tahmin: Bunu yaparsanız ağlarsınız, mendil veren olmaz
Dolar kurundaki yukarıyayaya yönlü hareket devam eder iken gram altın, hem dövizdeki harektlenme hem de ons altın yönünden destek bularak 1000 liraya doğru ilerliyor. Konuyla alakalı değerlendirmelerde tespit edilen Para Piyasaları Eksperi İslam Memiş, “Altın satmalı mıyım? Soruları geliyor. “Piyasa şu anda senin cebindekini alabilmek amacıyla kuruldu. Ağlarsınız ama mendil veren olmaz” ifadelerini kullandı.

ABD Merkez Bankası Fed’in mayıs ayı toplantı notlarının açıklanmasıyla faiz artırımlarına devam edileceğinin işaretleri verildi. Avrupa Birliği Merkez Bankası’nın (ECB) yapmış bulunduğu açıklamalar ise bankanın beklenenden evvel bir para siyasetsı sıkılaştırma siyasetini yaşama geçireceğini meydana koydu.

ABD Merkez Bankası Mayıs ayı FOMC toplantı notlarından bir ileri en az iki para siyaset toplantısında faizin 50’şer baz puan artırılacağı beklenmesine rağmen ABD dolar endeksi iki hafta evvelki son yirmi senenin zirvesinde yüzde 3 seviyesinda değer kaybıyla işlemlerine devam ediyor. ABD dolar endeksi 101,65 seviyesina gerilerken, 10 senelik ABD Hazine tahvil getiri seviyesi yüzde 2,74 orantısında.

2 haftadır yükselişini sürdürerek 16,50 sınırına dayanan dolar/TL kuru ise dün dizinin yüzde 3 değer kaybetmesiyle geri çekildi. Analistler bu gelişmeyi, “Yaklaşık bir senedir Aralıksız dolar alımları görüldükten sonra iki haftadır revizyon süreci yaşanıyor” diyerek yorumladı. Kur dün kapanışta 16,19 lirayı gördü ve sene içi zirvesinden uzaklaştı.

Göstergeler yukarıyayaya yönlü
Fakat analistler, TCMB’nin faiz dışı uygulamaların sinyallerini vermesi, Suriye’de uzun sürebilecek bir harekâtın doğuracağı r’iskler, enflasyona endeksli borçlanma stratejisine yönelik belirsizlikler nedeniyle dolar/TL kuru amacıyla r’isklerin yukarıyayaya yönlü bulunduğunu ifade etti.

Ons altın tarafı
Altın pazarı son gerçekleşen enflasyon bilgisini yavaş yavaş sindirerek alıyor ve fiyatlarına yansıtıyor. ABD’de şahsi tüketim harcamaları çekirdek enflasyonu beklentiler tarafında yüzde 4,9 artarken ons altın 1850 dolar üstünde tutunuyor.

Gram altın zirveden çekildi
Dün 980 liranın üstüne çıkarak sene zirvesini tazeleyen gram altın ise dolar kurunun kapanışa doğru düşüşe geçmesiyle 965 liraya kadar çekildi. Günü 972 liradan kapatan gram altın hafta sonu piyasaların kapalı bulunduğu günde 966 liradan değerleniyor.

Altın fiyatlarına dair tahminler araştırılırken Altın ve Para Piyasaları Eksperi İslam Memiş’ten yeni bir değerlendirme geldi. Youtube kanalında yayınladığı videoda, “Bu hafta piyasalardaki dalgalanmalardan ötürü panik yaparak satış yapanlar bence hatalı bir karar verdi” diyen İslam Memiş, “Çünkü prensipli olmadıkları amacıyla kendilerini koruyamadılar. Piyasalarda ciddi bir kargaşa var. Yurt içi piyasalarda alım satım işini bitirdiler. Makas Aralıkları açıldı. Günlük ve haftalık bazda alım satım yaptırmayacaklar. Bunu algılayamayanlar ucuz maliyetten almış olduklarını kaptıracaklar. Tezgaha maalesef düşecekler. O yüzden satan her vakit zarar edecek” ifadelerini kullandı.

Almalı mı, satmalı mı?
Gram altın fiyat tahmini de yapan İslam Memiş şu sözlerle yatırımcılara seslendi:

“Gram altında bu hafta kırmızı çizgimiz 980 liraydı. Fakat siz siz olun 980 lira orantısından alım yapmayın. Tekrar kar satışları ve revizyon faaliyetlerini bekleyin. Her ne kadar 900 ve altındaki rakamlarda alamayacak olsanız da en azından 950 lira seviyelerinden yeniden bir fırsat bulabilirsiniz. 980 liranın üstündeki ataklar evvel 1050, devamında 1200 lira orantısında olacak. Yıl sonuna kadar olan süreçte ise 1450 lira seviyesi. “Altın satmalı mıyım? Soruları geliyor. “Piyasa şu anda senin cebindekini alabilmek amacıyla kuruldu. Ağlarsınız ama mendil veren olmaz. Varlığını da kaybedeceksi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir