Kategoriler
Genel

F-16

F-16 muhabere uçaklarında “lazer s’ilahı” devresi başlıyor
ABD’li Lockheed Martin firması, F-16 muhabere uçaklarında kullanılması plan edilen “LANCE Yönlendirilmiş Enerji S’ilahı”nı ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı’na teslim etti.


ABD’li Lockheed Martin şirketi, bugüne kadar ürettiği en düşük güç sarf eden ve en hafif yüksek enerjili lazer silah sistemini ABD Hava Kuvvetleri’ne teslim etti. LANCE Projesi kapsamında tasarlanan sistem, bir pod formunda F-16 başta olmak üzere hava platformlarına birleşik edilecek.

Amerikan Hava Kuvvetleri’nin “Öz S’avunma – Yüksek Enerjili Lazer Gösterimi (SHiELD)” programının bir parçası olarak Lockheed Martin, Kasım 2017’de LANCE’yi tasarlamak, ilerletmek ve üretmek amacıyla ilk sözleşmeyi aldı.

Pod formuna sığacak şekilde ufak boyutta olan ve F-16’da kullanılabilecek şekilde düşük güç sarf eden LANCE’in, bilhassa havadan havaya f’üzelere karşı kullanılması hedefleniyor. LANCE düzeneğinin F-16’dan atışlı testlerine ne vakit başlanılacağı ise şimdilik bilinmiyor.
Sistemin başarılı olması durumunda, IR/IIR arayıcı başlıklara karşı etkili olan DIRCM sistemlerinin sonrası RF arayıcı başlıklara karşı etkili olacak bir Hard-Kill s’avunma sistemi tasarlanmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir