Kategoriler
Genel

F-16 RESTİ !

Türkiye’den F-16 r’esti!
Türkiye’nin F-16 Blok 70 tedariki ile alakalı açıklamalarda tespit edilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ‘ABD idaresi olumlu bakıyor, teknik görüşmeler iyi seyrediyor ama idare de biliyor ki, bu tür elimizi kolumuzu bağlayacak şekilde biz F-16 ya da diğer ürün almayız.’ dedi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir televizyon kanalında gündeme dair soruları cevapladı.

Türkiye’nin F-16 Blok 70 tedariki ile alakalı açıklamalarda tespit edilen Bakan Çavuşoğlu, “ABD idaresi olumlu bakıyor, teknik görüşmeler iyi seyrediyor.” dedi.
TÜRKİYE’DEN F-16 R’ESTİ: ELİMİZİ KOLUMUZU BAĞLAYACAK ŞEKİLDE F-16 ALMAYIZ

Türkiye’nin F-16 Blok 70 tedariki ile alakalı açıklamalarda tespit edilen Çavuşoğlu, “Yunan lobisi içersinde olanlar, Yunanistan kökenli bir Kongre üyesinin girişimi oldu, o bağlayıcı değil. Senato’dan karar çıktı. İkisini birleştirecekler, daha sonra yasallaşacak. ABD idaresi olumlu bakıyor, teknik görüşmeler iyi seyrediyor ama idare de biliyor ki, bu tür elimizi kolumuzu bağlayacak şekilde biz F-16 ya da diğer ürün almayız.” dedi.

ABD’DEN TÜRKİYE’YE F-16 DAVETİ

Geçtiğimiz günlerde, Türkiye’den askeri bir kurul F-16 muhabere uçağı alımı ve modernizasyonu sürecine dair görüşmeler amacıyla ABD’ye gitti.

Milli S’avunma Bakanlığı’ndan oluşturulan açıklamada, “F-16 tedariki ve modernizasyonunun gerçekleştirilmesi amacıyla, ABD’nin daveti üstüne Milli S’avunma Bakanlığı teknik kurulu görüşmeler gerçekleştirmek üzere ABD’ye gitti. ABD’den F-16 tedariki ve modernizasyonu kapsamında; Aralık-2021, Şubat, Mart-2022 aylarında olmak üzere Türkiye’de üç toplantı icra edilmiştir.” sözleri yer almıştı.

Geçtiğimiz sene Eylül ayında Türkiye 40 adet yeni F-16 muhabere uçağı alımı ile envanterdeki 79 adet F-16 muhabere uçağının modernizasyonu amacıyla ABD’ye resmi talep mektubu iletmişti.

F-16 İÇİN MEKTUP HAZIRLIĞI

Görüşmelerde kongreye sunulacak satışı plan edilen F-16 muhabere uçakları ve modernizasyon kitlerinin detaylı dökümü ve mali çerçeveyi sahibi olan “teklif mektubu” üstünde çalışılacağı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir