Kategoriler
Genel

F-16 T’EHDİDİ

Bob Menendez’den Türkiye’ye F-16 teh’didi
ABD Senatosu’nun Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez, Türkiye’nin Biden hükümetiyle arasını düzeltmesinin başlı başına bir manası olmadığını belirterek, “F-16’ları istiyorlarsa S-400’lerden kurtulmalılar” mesajını verdi.

Washington’da düzenlenen bir panelde konuşan Amerikan Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör Bob Menendez, Dış İlişkiler Komitesi’nin Türkiye’ye satılacak sil’ahlar konusu ile alakalı geniş yetkisi olduğunu belirterek, yalnızca Biden idaresi ile ilişkilerin düzeltilmesinin bir netice vermeyeceğini ima etti.


Senato’nun kuv’vetli isimleri arasında gösterilen Menendez, Ankara’nın F-16 alması amacıyla S-400’lerden kurtulması ya da bu Rus sistemleriyle alakalı diğer adımlar atması gerekliliğini söyledi:

“S-400’de sansasyonel bir geri dönüş olmadıkça, sistem ülke dışına gönderilmedikçe ya da diğer şeyler olmadıkça F-16’ların Türkiye’ye satışını öngörmüyorum. Erdoğan’ın sıcakkanlı adımları işe yaramayacak. Kongre’de sil’ah satışları konusu ile alakalı Komite’nin yetkisi var.”

ÖNEMLİ: Amerikan ya’salarına göre; bir yasanın ya da satışın gerçekleşebilmesi amacıyla evvel Temsilciler Meclisi ve Senato’dan geçmesi gerekiyor. En son diğernın onayına çıkıyor.

Menendez de Senato’nun Dış İlişkiler Komite Başkanı olarak sürecin tam da göbeğinde yer alıyor. Menendez’in bu denli karşı duruşunu, Senato’nun da tavrını yansıtması yönünden son derece önemli.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir