Kategoriler
Genel

F-35 Mİ ?SU-57 Mİ ?

Amerikan F-35 mi, Rus Su-57 mi? “Hiç talihi yok” deyip açıkladı
ABD’li Lockheed Martin firması yönünden tasarlanan F-35 muhabere uçaklarını test eden kıdemli bir F-35 pilotu, uçağın veri toplama ve duyarga birleştirme yeteneklerinin benzersiz bir üstünlük sağladığını söyledi. F-35 ile Rusya’nın Su-57 Felon’u arasında mümkün bir karşı karşıya gelme mümkünlülüğünı değerlendiren pilot, “Su-57’nin F-35’e karşı hiç talihi yok” iddiasında bulundu.

Dünyanın en ilerlemiş muhabere uçağı olarak kabul F-35 Lightning II uçakları, çoğu aksilik ve bozukluk ile gündeme gelmişti. Ancak, bir test pilotuna göre, uçağın benzersiz üstünlük gerçekleştiren bir yeteneği var.

Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri’nden (RCAF) emekli bir Yarbay olan Billie Flynn, başka emekli pilotların aksine muhabere uçaklarıyla hala uçan bir pilot.

Flynn’e göre F-35’in veri paylaşımı, veri işleme ve duyarga füzyon teknolojisi, sahip olunan ve gelecekteki muhaberelarda benzersiz üstünlük sağlıyor.

F-35 ile alakalı ‘veri toplayan uzay gemisi’ nitelendirmesinde tespit edilen Flynn, “Bu uçakta veri toplama, 8,6 milyon satır program koduyla destekleniyor.” dedi.

F-35 programının isminde geçtiğimiz ‘Müşterek Taarruz Uçağı (JSF)’ terimi, hücum ve hava hakimiyeti rollerinin hepsini aynı anda gerçekleştiren ve ortak operasyonlar amacıyla muharebe kısmı verilerini ve bilgilerini toplayıp paylaşan tek bir platform olması öngörüldüğü amacıyla kullanıldı.


Doğal olarak yetenekleri, başka F-35’lerle uçarken onların, düşmanla alakalı veri toplar ve paylaşır. Bu da pilotun en şuurlu taktik kararları vermesine imkân tanır.

Flynn, bu yeteneğin ABD’nin ‘akıllılaştırılmış muhabere’ konseptini meydana koyarken, Çinlilerden bir adım önde bulunduğunu kanıtladığını söylüyor ve ona göre bu kabiliyet, ‘en büyük oyun değiştirici’.

“Su-57 Felon’un F-35 karşısında hiç talihi yok”
Flynn’a göre 2017 Paris Air Show’daki F-35 akrobasisi, bu vakte kadar bir it dalaşında daha az manevra kabiliyeti bulunduğu amacıyla eleştirilen kinematik performansı ile alakalı eleştirileri de çürütüyor:

“Ayrıca uzun menzilli Görsel Menzil Ötesi (BVR) f’üzeleri çağında olsak da, Görsel Menzil İçinde (WVR) muhabere mümkünlülüğü göz ardı edilemez. F-35’in düşük gözlemlenebilirlik/gizlilik ve uzun radar ve duyargaleri, ‘yıpratma’ “kedi-fare’ oyunu gibi durumlarda, hemen yardımcı oluyor.

Burada, her iki uçak da birbirini görebildiği zaman, muzaffer olan, düşmanı ilk görendir, en yükseğe, en süratli uçan, füzesini en uzun vakit ateşleyebilen ve bölgeden en erken çıkandır.

Ancak, bu aynı vakitte f’üzelerini ateşleyebilecek bir d’üşman yönünden görülmek manasına da gelebilir. F-35’in düşük gözlemlenebilirliği/gizliliği, d’üşman yönünden görülme mümkünlülüğünı azaltarak pilotun evvel a’teş etmesine, arkasını dönüp hızlanmasına izin veriyor.”

Flynn ilaveten bir F-35 ile Rusya’nın Su-57 Felon’u arasında mümkün bir karşı karşıya gelme mümkünlülüğünı şu şekilde yorumluyor:

“MiG-29 gibi 4. kuşak Rus muhabere uçaklarını parçalara ayırdık, onları F-16 ya da F-18’lerle karşı karşıya getirdik. Sağlam ve kuvvetli uçaklardı. Ancak, duyargaleri daha düşüktü, bu da onları Batı’daki muhabere uçaklarından mühim ölçüde daha az itimat edilir duruma getiriyordu. Su-57’nin F-35’e karşı hiç talihi yok.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir