Kategoriler
Genel

FAİZ KARARI

Piyasalarda haftanın en mühim gündem maddesi FED’in faiz kararı açıklaması oldu. FED siyaset faizini 50 baz puan artırdı. Karar ardından piyasalarda yansımalar görülmeye başlandı. Finans Analisti İslam Memiş de hem faiz kararını hem de piyasaların halini Haber7.com’a değerlendirdi.

 

İşte İslam Memiş’in açıklamaları;

Ramazan Bayramı ardından haftanın ilk prosedür günü. FED’in faiz kararı piyasalar yönünden fiyatlanmaya başlandı. FED piyasaların beklentisi tarafında faiz artırımı yaptı. Yıl sonuna kadar iki defa daha faiz artırımı yapma mümkünlülüğü güçlendi.

FED Başkanı Powell’ın açıklamaları çok endişeliydi. Powell’ın açıklaması ardından Dolar endeksinde gerileme, emtia fiyatlarında yukarıyayaya yönlü hareketler gördük. Bugün enflasyon rakamı açıklandı.

Beklentinin üstünde bir enflasyon rakamı var. Bütün dünyanın sorunu enflasyon ile mücadele. 2023 yılının ortalarına kadar enflasyon rakamları yüksek kalmaya devam edecek. Emtia fiyatlarında da yukarıyayaya yönlü atakları bekliyorum. İçeride dolar kurunda stabil bir hal var. Vatandaşlarımız önümüzdeki aylarda döviz ile borçlanmamalı. Genellikle yaz aylarında döviz kurlarında yukarıyayaya yönlü ataklar gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir