Kategoriler
Genel

FAİZ KARARI !

Fed, faiz kararını açıkladı! 28 sene aradan sonra bir ilk
ABD Merkez Bankası (Fed), siyaset faizini 75 baz puan artırdı. Fed, siyaset faizini yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltti. Fed 28 senenin en yüksek faiz artışını gerçekleştirdİ
ABD Merkez Bankası (Fed), siyaset faizini 75 baz puan artışla yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltti.

 

Fed’den oluşturulan açıklamada, faiz oranının artırılması kararının 1’e karşı 10 oyla alındığı, Kansas City Fed Başkanı Esther George’un 50 baz puan artırılması tarafında oy kullandığı aktarıldı.

Federal Açık Pazar Komitesinin (FOMC) maksimum istihdam ve uzun vadede yüzde 2 enflasyon elde etmeyi hedeflediği vurgulanan açıklamada, bu hedeflerin desteklenmesi amacıyla federal fon oranının yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltilmesine karar verildiği ve devam eden artışların makul olacağının ön görü edildiği bildirildi.

Bankanın haziran toplantısında kararlaştırdığı 75 baz puanlık artış 1994’ten bu yana tek seferde oluşturulan en süratli faiz artışı oldu.

– İVMELENEN ENFLASYON FED’İN ÜZERİNDEKİ BASKIYI ARTIRMIŞTI
ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ardından süratli ekonomik toparlanmayla gelen yüksek enflasyon baskısıyla 2021’in son çeyreğinde Fed’in para siyasetsı tonu değişmeye başlamıştı.

Geçen sene kasım toplantısıyla varlık alımlarının süratini düşürmeye başlayan Fed, mart ayında varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlamıştı. Banka, mart ayı toplantısında 25 baz puan artışla 2018’den bu yana ilk kez faiz artırımına gitme kararı alırken, mayıs toplantısında 50 baz puan ile 2000 senenindan bu yana en süratli faiz artışını gerçekleştirmişti.

Fed, sal’gın ardından siyaset normalleşmesinde bir diğer adım olan bilanço küçülmesine ise haziran itibarıyla başlamıştı.

Rusya-Ukrayna Savaşı ve Çin’de Omicron varyantının tetiklediği Kovid-19 sal’gınının denetim altına alınmasına yönelik siyasetların tedarik zincirinde sıkıntıları artırmasının etkisiyle yükseliş eğilimini devam ettiren enflasyon, Fed’in üstündeki baskıyı daha da artırmıştı.

ABD’de enflasyon mayısta senelik yüzde 8,6 ile Aralık 1981’den bu yana en yüksek civara ulaşmıştı.

İki gün süren Federal Açık Pazar Komitesi (FOMC) Toplantısı’nın ardından Fed’den oluşturulan açıklamada, genel ekonomik etkinlikin ilk çeyrekteki düşüşün ardından toparlanmış göründüğü belirtildi.

Açıklamada, istihdam kazanımlarının son aylarda kuvvetli bulunduğu ve işsizlik oranının düşük kalmaya devam ettiği aktarıldı.

Enflasyonun salgın, artan enerji fiyatları ve daha geniş fiyat baskılarıyla alakalı arz ve talep dengesizliklerini yansıtarak yüksek kalmaya devam etiğine ilgi çekilen açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının şaşırtıcı insani ve ekonomik zorluklara namacıyla bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, muhabere ve buna bağlı olayların enflasyon üstünde yukarıya yönlü ek bir baskı oluşturduğuna ve küresel ekonomik etkinlik üstünde baskı yarattığına ilgi çekildi.

– Enflasyon risklerine karşı çok alakalı olunduğu vurgulandı

Çin’deki Kovid-19 sal’gınına karşı alınan karantina önlemlerinin de tedarik zinciri aksamalarını daha da kötüleştirmesinin muhtemel bulunduğuna işaret edilen açıklamada, Komitenin enflasyon risklerine karşı çok alakalı bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada, 75 baz puanlık faiz artışının yanı sıra Komitenin mayıs ayında duyurduğu bilanço küçültme planı tarafında elindeki Hazine tahvilleri ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleri azaltmaya devam edeceği aktarıldı.

Komitenin enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürmeye kararlı bulunduğu belirti edilen açıklamada, para siyasetsının makul duruşu değerlendirilirken, ekonomik görünüme dair gelen bulguların etkilerinin izlenmeye devam edileceği yinelendi.

Açıklamada, Komitenin hed’FAeflere ulaşmasını engelleyebilecek risklerin meydana çıkması durumunda, para siyasetsının duruşunun makul şekilde ayarlamaya hazır olacağı kaydedildi.

– ENFLASYON TAHMİNİ YÜKSELDİ, BÜYÜME BEKLENTİLERİ DÜŞTÜ
Ekonomiye dair ön görülerini de aktaran Fed, bu seneye dair enflasyon ön görüini yükseltirken, büyüme beklentilerini düşürdü.

Fed’in ön görülerine göre, bu seneye dair enflasyon ön görüi yüzde 4,3’ten yüzde 5,2’ye yükseltildi. Enflasyon ön görüleri 2023 amacıyla yüzde 2,7’den yüzde 2,6’ya ve 2024 amacıyla yüzde 2,3’ten yüzde 2,2’ye çekildi.

Değişken enerji ve besin fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyona dair ön görüler de bu sene amacıyla yüzde 4,1’den yüzde 4,3’e ve 2023 amacıyla yüzde 2,6’dan yüzde 2,7’ye çıkarılırken 2024 amacıyla yüzde 2,3 olarak sabit bırakıldı.

ABD ekonomisinin bu seneye dair büyüme ön görüi ise yüzde 2,8’den yüzde 1,7’ye düşürüldü. Ülke ekonomisinin 2023’e dair büyüme ön görüi de yüzde 2,2’den yüzde 1,7’ye ve 2024 senesi beklentisi yüzde 2’den yüzde 1,9’a indirildi. ABD ekonomisi amacıyla uzun vadeli büyüme beklentisi ise yüzde 1,8 olarak korundu.

İşsizlik seviyesine dair ön görüler de bu sene amacıyla yüzde 3,5’ten yüzde 3,7’ye, 2023 amacıyla yüzde 3,5’ten yüzde 3,9’a ve 2024 amacıyla yüzde 3,6’dan yüzde 4,1’e yükseltildi.

Fonlama seviyesine dair medyan beklenti 2022 amacıyla yüzde 1,9’dan yüzde 3,4’e, 2023 amacıyla yüzde 2,8’den yüzde 3,8’e ve 2024 amacıyla yüzde 2,8’den yüzde 3,4’e yükseltildi. Uzun devre ortalama faiz beklentisi ise yüzde 2,4’ten yüzde 2,5’e çıkarıldı.

Kovid-19 krizinden toparlanan ABD ekonomisi, geçtiğimiz sene yüzde 5,7 ile 1984’ten bu yana en kuvvetli büyümeyi göstermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir