Kategoriler
Genel

fatura derdi

ISPARTA’da 38 yaşındaki Sevgi Küçüksavlı, özel bir hastanenin muhasebe bölümünde çalışıyordu. Küçüksavlı, babasının besihanesinde giriştiği işte fatura derdinden kurtuldu. Haberin detayı diğer sayfadadır. Diğer sayfaya geçmek için fotoğrafın üzerine tı-klayınız…  Küçüksavlı, ödül aldığı projenin detaylarını “Bu fikir kızımdan çıktı. Biz kent merkezinde yaşıyorduk. Babamın besihanesinden çalışırken, gübre taşıyorduk. Çiftçiler için gübre her zaman bir sorundur.” diyerek anlattı. Bakanlığın projesine katılma sürecini Küçüksavlı “Kokusu da, başka bir yere boşaltması da sorundur. Bu soruna nasıl çözelim diye düşünürken, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Tarımda kadın girişimciler güçleniyor’ projesina katılmaya karar verdik.” sözleriyle ifade etti. Araştırmalar yaptığını anlatan Küçüksavlı “Hayvan gübresini değerlendirebilir miyim diye düşündüm. Araştırmam sonucunda hayvan gübresinden biyogaz yapıldığını öğrendim. Sonra bu projeyi geliştirmeye çalıştık” dedi.

Türkiye’de 18 biyogaz tesisinin olduğuna dikkati çeken Küçüksavlı, bu tesislerin maliyetinin ise milyon eurolar seviyesinde dolduğunu, malzemelerinin yurt dışından geldiğini söyledi. Kendisinin böyle bir maliyeti karşılamasının mümkün olmadığını anlatan Küçüksavlı, “Buradaki bütün parçaları yurt içinden tek tek temin ettik.” diye konuştu. Ürünlerin temin sürecini Küçüksavlı “Karıştırıcıyı Konya’dan getirdim. Bazı biyogaz borularını Bursa’dan getirdik. Deneme yanılma yöntemiyle bu tesisi oluşturduk.” şeklinde anlattı.

Kurduğu sistemle ilgili Küçüksavlı “Doğalgazı olmayan bir besihanede artık bir ‘doğal gaz’ımız var. Yatırım maliyetinin ardından bize fatura göndermeyen bir sistemimiz var” dediTarım ve Orman Bakanlığı’ndan proje ile ilgili birincilik ödülü aldığını belirten Sevgi Küçüksavlı, KOSGEB’den de ticari destek aldığını söyledi.

Küçüksavlı, kurduğu küçük tesiste nasıl biyogaz ürettiğini “Tezekleri alıyoruz. Çamur kuyusuna atıyoruz. Burada karıştırıcı makineleriyle karıştırıyoruz. Makineler yardımıyla orta kuyumuz var. Orta kuyumuza aktarıyoruz. Orada sıcaklık, nem ve oksijen dengesi var.” diyerek anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir