Kategoriler
Genel

FATURALARI DÜŞÜRECEK

Türkiye’den natural gaz faturalarını düşürecek hamle!
Ukrayna-Rusya ardından patlak veren enerji krizine yerli çözümler aranıyor. Enerji Bakanlığı yönünden tasarlanan hayvansal atıklardan biyometan gazı üretimi yapan cihazla Türkiye, senede 6 milyar metreküp hacminde gaz üretecek.

Dünya genelinde sürmekte olan enerji krizi, çoğu sektörde sarfedilen ürünlerin çok daha yüksek fiyata satılmasına sebep olurken Enerji Bakanlığı, enerji kıtlığına yerli çözüm getirdi. Geçtiğimiz sene tüketilen 60 milyar metreküp naturalgaz amacıyla 15 milyar dolarlık fatura ödenirken son dönemde savaşla beraber ’emtia’larda yaşanan artış, bu faturayı daha da kabartacak. Bunun üstüne harekete geçtiğimiz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, hayvansal atıklardan gaz üretecek projeyi başlattı.

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre, enerji kıtlığına yerli önlem yerli enerji kategorisinde tespit edilen ve “biyometan” olarak tanınan bu teknoloji ile atıklar yakılarak “biyogaz” üretiliyor. Sonrasında bu enerji ana gaz hattına veriliyor. Projenin İş Geliştirme Direktörü Ali Rıza Öner “Bu yolla senelik 6 milyar metreküpe eş değer gaz üretebileceğiz. En az 1,5 milyar dolar ülkemizde kalacak” dedi.

Çin krizi fırsata çevirdi
Tüm dünya, pandeminin kapattığı sınırlarla başlayan, Rusya-Ukrayna sav’aşıyla zirveye çıkan ham madde k’riziyle çalkalanıyor. Gıdadan petrole, pamuktan gübreye kadar anında anında her şey, dünya ticaretinin sarsan olmasıyla karaborsaya düşmeye başladı. Bu iki ülkenin savaşı buğdaydan ayçiçeği yağına, petrolden gübreye, kimyasaldan kâğıda, çelikten plastik ve keresteye kadar çoğu ürünün tedarikini zorlaştırdığı amacıyla Türkiye ham madde sorununa girdi, fiyatlar arttı, otomotiv, tarım, enerji gibi sektörler başta olmak üzere çoğu üründe arz eksiği oluştu.

Dünyanın tartışmasız en büyük üretim ve tedarik merkezi olan Çin, meydana gelen dengeleri kendi lehine çevirirken, dünya ticaretini sarstı. Ham maddeyi büyük oranda ithal edip katma değer sağladıktan sonra dış satışı sağlayan Türkiye İhracatçılar Meclisinin Başkanı İsmail Gülle, tedarik üstünlüğü kat kat büyüyen Çin’in yokluk algısıyla piyasaları bozduğunu söyledi.

“Kısıtlı mal sağlıyor, fiyat artıyor”
Gülle’nin ekonomi gazetecileriyle bir araya geldiği iftar organizasyonda verilen bilgiye göre, Ukrayna-Rusya sav’aşıyla zirveye çıkan tedarik sorunu, Çin’in yokluk algısını pompalama yolu ile fiyat artışına dönüştü ve küresel enflasyonun artışını süratlendırdı. Gülle “Çin bu yolla fiyat artırıyor. ‘Fiyatı neyse alayım’ deseniz dahi pazara kısıtlı mal sağlıyor ve bu kez imalatçılar tabir yerindeyse sıraya giriyor, talep daha da körükleniyor, fiyat daha da artıyor” değerlendirmesini yaptı.

“Ham madde sorununın başka ebatı: Var ama satmam
Çin eliyle pompalanan ham madde sorununın başka bir ebatı da ‘var ama satmam’ eğilimi. TİM Başkanı Gülle “Ham madde bundan sonra her şey: Merkez ülkeler ellerindeki bu sayısal değeri ucuza satmak istemiyor. Örneğin kimse pamuk olarak satmak istemiyor. Emtia kıymetli. Örnek vermek gerek görülürse Özbekistan pamuk satmayı yasakladı. İplik yapıp satmak istiyor. Yakında ipliği de ya’saklar, kumaştan öncesini satmayacak. Bunlar bizim de geçtiğimiz aşamalar” dedi. Alüminyum ve çelik sorunundan da söz eden Gülle, otomotiv sektöründeki üretim azalmasına ilgi çekerken, beyaz eşyacıların da ham madde sorunu sebebiyle üretim ve ihracatta gerilemeler yaşayabileceğini kaydetti.

“Devletin 1 milyon yazılımcı amacı çok önemli”
Karadeniz’de geçtiğimiz zamanlarda tespit edilen mayınların burada ticareti durdurduğunu ifade eden Gülle “Bu büyük bir pro’blem. Oradan ürün gelemiyor” dedi. ABD’nin ihracatın 2 senedır her ay arttığı tek ülke olduğunu da altını çizen Gülle “Süreç bu tür devam ederse, ABD’ye ihracatımız Almanya’yı geçer ve birinci sıraya yerleşir. Hemen anında her üründe hal bu” ifadelerini kullandı. Tüm sektörlerin derdi olan ‘yazılımcı’ sorununı Gülle de dile getirdi ve “Biz de bulamıyoruz. Maaşlar süratle yükseliyor. Devletin 1 milyon yazılımcı amacı çok önemli. Gençleri bu tarafa yönlendirmek şart. Yazılımcı yaşı her geçtiğimiz gün düşüyor” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir