Kategoriler
Genel

FAYDALAR

Kırmızı Pancarın zihinsel ve duygusal sağlığa da çok iyi geldiği tanınan bir gerçektir. Bu sebzede son derece çok miktarda lif de bulunmaktadır. Bu amaçla de bağırsakların sağlıklı bir şekilde işlevini gerçekleştirmesine yardımcı olmaktadır. K-an basıncını düşürme özelliği nedeni ile kalp hastalıklarının önlenmesine de yardımcı olmaktadır. Pancar, iltihabı azaltan ve hücreleri hasardan koruyan çoğu faydalı bitki bileşiğine sahiptir . Pancarın başka sağlık yararlarından birtakımları şunlardır: Kırmızı pancarın faydaları nelerdir?

 

Kırmızı pancar canlı rengi ile hem göze hem de faydaları ile sağlığa hitap etmektedir. Bunun beraberinde C vitamini bakımından da çok varlıklı bir sebzedir. Fakat bu sebzenin ortamında çok çok olması nedeni ile çok kullanımında bedene zararı olabilmektedir. Kırmızı pancarın tanınan faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 

Kırmızı pancar ortamında tespit edilen glisin betain k-andaki toksik oluşumuna sebep olan homosistein miktarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Homosistein miktarının yükselmesi detaylı kalp rahatsızlıklarının meydana çıkmasına sebep olmaktadır. Kırmızı pancar ortamında yüksek miktarda silis bulunur. Bu madde kalsiyumun emiliminin daha çok olmasını sağlamaktadır. Gün ortamında içeceğiniz bir bardak kırmızı pancar suyu kemik erimesi ile cam kemik hastalığının önlenmesinde son derece faydalı olacaktır.Bağırsakların iyi bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu sebeple sindirim sistemi yönünden da son derece faydalıdır. Kırmızı pancar ortamında çok çok lif bulunur. Bu sebeple kabızlık problemlerinin giderilmesinde son derece tesirlidir.

 

Pancar limonla beraber tüketildiğinde iltihap söktürücü özelliğine sahip olur. Çoğu gıdada olmayan enzim, protein ve betalain adlı maddeler kırmızı pancar ortamında bulunmaktadır. Kırmızı pancar sedef, egzama, saç dökülmesi, kurdeşen, saç dökülmesi gibi pek çok deri hastalığına karşı da son derece tesirlidir. İçerisinde yüksek miktarda demir bulunur. Bu amaçla demir eksikliği problemlerinin giderilmesinde çok tesirlidir. bunun beraberinde pancar demir emiliminin daha iyi bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Kırmızı pancarda çok çok demir bulunması bedenin detaylı bölgelerine oksijen ve demir iletiminin gerçekleşmesini gerçekleştiren hemaglutinin meydana gelmesine yardım eder.

İçerisinde son derece çok B vitamini vardır. Bunun beraberinde folik asit yönünden da son derece varlıklıdir. Hamilelik döneminde bebeğin omurga oluşumuna yardımcı olur. Bu sebeple gebelikte kırmızı pancar kullanımı önerilmektedir. Pancar, hücrelerin büyümesine ve işlevini gerçekleştirmesine yardımcı olan folat (B9 vitamini) bakımından varlıklıdir. Folat, kalp hastalığı ve felç te-hlikesini azaltabilen k-an damarlarındaki hasarı denetim etmede mühim bir rol oynar .

 

Pancar , bedende nitrik okside dönüşen nitratlarda natural olarak yüksektir . Bu bileşik, k-an damarlarının gevşemesine ve genişlemesine neden olarak k-an basıncını düşürür. Pancar lif bakımından yüksektir ve bağırsaklarınızdaki iyi bakterilerin büyümesini destekler . Sindirim sisteminizde bol miktarda sağlıklı bakteri bulunması, hastalıklarla sa-vaşmanıza ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olur . Lif ilaveten sindirimi iyileştirir ve kabızlık te-hlikesini azaltır .

Pancar besinleri, k-an damarlarınızı sağlıklı tutmaya yardımcı olan bir vitamin olan folat ve kalbinizi korumaya yardımcı olan potasyum içerir .

 

Yarım pancarın besin değeri

 

Kalori: 37

 

Protein : 1 gram

 

Yağ : 1 gramdan az

 

Karbonhidratlar : 8 gram

 

Lif : 2 gram

 

Şeker: 7 gram

 

Kırmızı pancarın bazı zararları da bulunmaktadır;

 

Böbrek taşı, duodenum ve ülser hastalıkları olan kişilerin kırmızı pancar tüketilmesi önerilmez.

 

Pancar suyu seyreltilmeden tüketildiği zaman vücut için zararlı etki gösterebilir.

 

Ses tellerinde zarar getirebilmektedir. Ancak bu etki geçici olur.

 

Çok fazla pancar suyu tüketilmesi karaciğerin zarar görmesine sebep olabilir.

 

Kırmızı pancar ne işe yarar?

 

Kırmızı pancar B, C ve A vitamini bakımından çok zengindir. Bunun yanında içerisinde magnezyum, potasyum, fosfor, demir, çinko ve kalsiyum gibi mineraller de bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir