Kategoriler
Genel

FIRSATÇILAR SAHNEDE

Hasat gecikince fır’satçılar gene sahneye çıktı! Soğan ve patateste aynı oyun sahnede
Son zamanlarda patates ve soğanda gene bilindik oyun sahne aldı. Don nedeniyle mahsulün gecikmesini fırsat bilen tüccarlar, depodaki ürünü piyasaya çıkarmadı. Arz kanaat patates 10 TL’yi, soğan 8 TL’yi gördü.
Geçtiğimiz senelerde patates-soğanda oluşturulan stokçuluk oyunu gene sahneye konuldu.

Son zamanlarda depolarda çürümeye yüz tutmuş soğan videoları tekrar meydana çıktı. Soğan ve patates fiyatları da süratli bir tırmanışa geçti. Geçtiğimiz haftalarda kilosu 2-3 liradan satılan patatesin kilogram fiyatı Hal’de 8 TL, pazarda ise 10 TL’yi gördü.

Kuru soğan ise Hal’de 4 TL’yi, pazarda 6-7 lirayı buldu. Son dönemde yaşanan süratli fiyat artışının arkasından ise gene stokçular çıktı. Fakat Ticaret Bakanlığı’nın bu oyuna seyirci kalıp, sahada denetimlerini artırmaması da rea’ksiyon çekti.

ADANA HASATI SARKTI

Patates ve soğanda ilk hasat Adana bölgesinde yapılıyor. Hemen her sene nisan ortasında oluşturulan patates hasadını bu sene martta gelen don vurdu. Patatesin çiçeğini etkileyen don nedeniyle mahsulde yüzde 50 kayıp yaşanırken, ürün hasadı ise havaların soğuk gitmesi nedeniyle mayıs ortasına sarktı. Bu hali fırsat bilen tüccarlar, kışlık patatesleri Nevşehir’deki depolarda tutup, piyasaya sürmedi. Arz kanaat fiyatlar arttı.

İKİ HAFTAYA DÜŞECEK

Soğanda ise geçtiğimiz sene zar’ar eden yapımcıların bu sene ekimi kısması fiyatı hareketlendirdi. Ağırlıklı olarak Ankara Polatlı bölgesinde tutulan soğanlarda havaların ısınmasıyla beraber çürüme başlıyor. Bu ürünlerde çürüklerin ayıklanıp iyi olanların piyasaya sürülmesi gerekiyor. Fakat fırsatçılar fiyatı yukarıda tutabilmek amacıyla tonlarca soğanı dökebiliyor. Soğanda da ilk hasadın uygulanacağı yer gene Adana bölgesi. Soğanın don’dan etkilenmeyeceğini bildiren üreticiler, iki hafta içersinde yeni mahsulün piyasaya gireceğini, fiyatların düşeceğini belirtiyor.

NEVŞEHİR’DE STOKLUYORLAR!

Adana Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, bölümde yaşanan don hadiseleri nedeniyle patates hasadının bir ay sarktığını söyledi. Doğan, “Normalde biz bu dönemde patatesi söker piyasaya süreriz. Bu devreye kadar da kışlık patates bizi yönetim eder. Fakat bu sene don hadiyi nedeniyle hasadımız sarktı. Aynı vakitte mahsulde de yüzde 50’ye yakın kayıp yaşandı. Bunu fırsat bilen tüccarlar şimdi patates arzını kıstı. Nevşehir’deki depolarda kışlık patates var. Stokçular daha çok para kazanmak amacıyla gene aynı oyunu sergiliyor” dedi.

Soğanın don’dan etkilenmediğini izah eden Doğan, “Soğanı 10-15 güne kadar kaldırır, piyasaya süreriz. Yeni mahsulle fiyatlar biraz düşer. Fakat geçtiğimiz sene çiftçi soğandan kazanmadı. O amaçla ekimini üçte bire düşürdü. Sadece Yüreğir’de geçtiğimiz sene 9 bin dönüme soğan ekilirken bu sene 3 bin dönüme ekildi. Bizim acilen üretim planlamasını devreye almamız şart. Aksi takdirde bir sene ürün çok olur bir sene az” diye konuştu.

TİCARET BAKANLIĞI DENETİMİ ARTIRMALI

Nevşehir Ziraat Odası Genel Sekreteri Olcay Bozdemir, Nevşehir’de patatesin çiftçi tarafından değil tüccar tarafından depolandığını belirterek, “Adana’da hasadın sarkması buradaki tüccarlar amacıyla bir aylık kazanç kapısı gibi görüldü. Biz yalnızca ürünün verilmesi tarafında davette bulunabiliriz. Bunu Ticaret Bakanlığı denetlemeli” dedi. Havaların ısınmaya başladığını izah eden Bozdemir, “Sıcaklık bu tür devam ederse ürünü piyasaya sürerler. Çünkü çillenme başlar patateste” diye konuştu.

DENETİM OLMAZSA 15 LİRAYI GÖRÜR

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, Adana’da nisanda sökülecek olan patatesin soğuk hava nedeniyle mayısa sarktığını belirterek, “Halihazırda depolardaki patatesleri tüketiyoruz. Fakat onlar piyasaya tam sürülmüyor. Ticaret Bakanlığı patates ve soğanı daha iyi takip etmeli. Böyle giderse patatesin kilosu 15-20 lirayı geçer” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir