Kategoriler
Genel

FİYAT DENETİMİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı fiyat denetimleri amacıyla sahada
Hazine ve Maliye Bakanlığı, fa’hiş fiyat ve stokçulukla mücadele etmek, KDV indirimlerinin etiketlere yansıyıp yansımadığını denetim etmek ve kayıt dışı ekonomiyle etkin mücadele amacıyla saha çalışmalarına sürat verdi

Bakanlıktan oluşturulan yazılı bildirime göre, piyasadaki fiyatları mercek altına alan Bakanlık, çoğu sektöre dair yaptığı çeşitli risk analizleri kapsamında ülke geneline yönelik denetim planları hazırladı.

Denetim planları tarafında etkinlik alanları ile ciro büyüklükleri öneme alınarak Bakanlık risk analiz sistemleri sonuçlarına göre belirleme edilen gıda, otomotiv, yağ, gübre, şeker, inşaat malzemeleri, alkollü içecek, tütün ürünleri, sıvı yakıt, demir-çelik, tahıl, kahve ve canlı kümes hayvanları toptan ticareti gibi 30’a yakın sektörde etkinlik gösteren mükelleflerin alakalı adreslerinde saha denetimü çalışması icra edildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin talimatı ile asli gereksinim ürünlerinde KDV miktar indirimleri başta olmak üzere yurttaşların alım güçlerini çoğaltmak adına alınan kararların etkinliğini azaltacak yönde uygulamalar yapan firmalar belirleme edilerek, vergi kayıp kaçağının önüne geçmek amacıyla denetimler artırıldı.

F’AHİŞ FİYAT ARTIŞLARINA KARŞI MÜCADELE DEVAM EDECEK
Gıda sektörüne yönelik denetimlerde, tedarik zincirleri öneme alınarak ürünlerde üretim yerinden nihai tüketicilere ulaşma adımına kadar arz–talep dengesiyle uyuşmayacak şekilde spekülatif fiyat artışının olup olmadığı konusuna bilhassa bakıldı.

Vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi konusu ile alakalı da lüzumlu tedbirleri alan Bakanlık, 81 ilde Aralıksız olarak yaptığı denetim ve incelemelerine devam ediyor. Denetimlerde KDV miktarlarının doğru uygulanıp uygulanmadığı konusu başta olmak üzere bilhassa belge düzenine uyum içeriğine azami ilgi ediliyor.

Denetimlerde fiili stok sayımları yapılarak işletmelerdeki ana girdiler neticesinde ne kadar ürün üretildiği denetim edildi.

Bu kapsamda ekonomik etkinliklerin yoğun bulunduğu yerlerde sevk irsaliyesiz mal sevkiyatlarının yapıldığı belirleme edilen işletmelere lüzumlu ce’zalar kesildi. Yine işyerlerindeki sigortasız ve kayıt dışı çalışanlara dair lüzumlu belirlemeler yapılarak c’ezai işlemler uygulandı.

Bakan Nebati’nin Şubat ayında oluşturulacağını duyurduğu Enflasyonla Mücadele Timi fahiş fiyat artışlarına karşı denetimlerini sürdürüyor. F’ahiş fiyat artışlarına karşı mücadele ve denetimler gelişen zamanlarda de devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir