Kategoriler
Genel

Fiyatları değiştirecek

Salgın sonrası tüm dünyada artan enflasyonlar altını yatırımcılar için yine güvenli liman haline getiriyor. Yatırımcılar altın tutarları yükselecek mi? Diye araştırırken uzmanlar enflasyonist ortamda ons fiyatlarına dikkat çekerek 1000 TL tahmininde bulundu.
Avrupa Merkez Bankası siyaset faizinde beklentilerle paralel olarak herhangi bir değişiklik yapmazken enflasyona karşı daha şahin açıklamalarda bulunmuş oldu. Altın, Avrupa Merkez Bankası’nın daha şahin bir tutum takınmasıyla sert bir düşüş kaydettikten sonra toparlayarak haftayı kazançla kapatmaya doğru aşama kaydediyor. Gram altın ise dolar kuru ve küresel altın fiyatlarındaki yatay seyirle 788 TL seviyesinde bulunuyor. Para politikası uzmanları ise altın konusunda uyarıyor. Beklentiler kısa zaman arasında gram altının bin TL’yi bulacağı yönünde.

ENFLASYONDAN KORUNMAK İÇİN ALTINA GEÇECEKLER

Yatırımcılar altın fiyatlarının hangi yöne kıracağını merak ederken uzmanlardan peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. Uzmanlara bakılırsa, enflasyonlarda yükseliş devam etmiş olduğu sürece, bundan korunmak isteyenler dibine yönelecek ve bu da tutarları yukarı taşıyacak.

Geçtiğimiz haftalarda gram altının 2023 senesinde 3 bin liralara kadar yükseleceğini işaret eden Tuna Kaya’dan yeni açıklamalar geldi.

Gram altın için 726 liranın alım fırsatı olduğunu kaydeden kaydeden Tuna, ” 770 lira gram altında destek seviyesidir. 726 seviyesine düşerse ise gram altın için alım fırsatıdır. 820 seviyesi oldukca eleştiri. Eğer bu sayı aşılırsa 1000 lira seviyelerini görebiliriz. Gram altın tarafında iki müessir var. Bir tanesi ons altın, öteki ise dolar/TL… Dolar 14 lirayı aştığında 1000 lirayı görmek zor olmayacaktır. FED önümüzdeki süreçte her ne kadar ürem artırsa bile ons altın yükselmekten geri durmayacak ve insanları enflasyondan koruyacaktır. Ons altında yukarı yönlü hareket yaşanacaktır. Altın önümüzdeki süreçte 2 bin dolarlı seviyeleri görecektir. Yıl içinde tahminim ise 2200-2400 dolar umuyorum. Bu konum gram altına yansıyacak ve yukarı çıkaracaktır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.