Kategoriler
Genel

Flaş Gelişme

Memur ve emekli için flaş gelişme! 4 Temmuz tarihi zam oranı bekleniyor: Enflasyon zammına bir yenisi daha
Milyonlarca memur ve emekli için de Temmuz ayında maaşlara yapılacak zam oranını bekliyor. Genellikle emeklilerin ve memurların alacakları zam oranlarını enflasyon belirliyor. Buna göre de SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon oranı kadar artış alırken memurlar ve memur emeklileri de toplu sözleşme artışına ilaveten enflasyon farkı alacak.

 

Milyonlarca emekli ve memur temmuz ayında açıklanacak olan zam oranlarını merakla bekliyor. Emekli ve memur temmuz zammı için 5 aylık fark netleşti. 5 aylık enflasyon oranı ile SSK ve Bağ-Kur emekli zammı 35,64, 5 aylık memur zammı 35,14, 5 aylık enflasyon farkı 28,14 olarak hesaplandı.
Ocak ayında ne olmuştu?

 

Memur ve emeklinin maaşına 1 Ocak’tan itibaren gerçeli olacak suretle 2021’in son 6 aylık (temmuz-Aralık) döneminde meydana çıkan enflasyona göre zam yapılmıştı. Memur ve memur emeklisinin ise yüzde 5’lik Ocak ayı toplu sözleşme zammına yüzde 2.5’lik ek yapılmış böylelikle toplam zam yüzde 30.95’e çıkmıştı. Benzer bir artış düzeneğinin Temmuz ayında da olması bekleniyor.Temmuz ayında ‘Ek zam’ gelecek mi?

 

Özel bir haber ajansının haberi doğrultusunda, Bu ilerlemeler ışığında Temmuz ayında da 2500 TL olan taban maaşın yükseltilmesi söz konusu olabilecek. 13 milyar TL’lik senelik maliyetten yola çıkılarak uygulanan hesaplamalara göre ise burada rakamın 3500-4000 TL olması bekleniyor. Bunun dışında yüzde 7 olan toplu sözleşme artışının da yükseltilmesi, seyyanen zam formülünün meydana çıkartılması da gündemde. Bu artışlara 4 Temmuz’da açıklanacak 6 aylık enflasyon oranı belli olduktan sonra netlik kazancak. Bu bağlamda, yapılacak değerlendirme sonucunda ek refah artışının ebatı ve biçimi de meydana çıkmış olacak . Bu artışların uygulanabilmesi için Meclis’ten yasa çıkartılması da gerekmekte. Yasa çıktıktan sonra ek zam farkları da emeklilerin ve memurların maaşlarına ilaveten yatırılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir