Kategoriler
Genel

flaş iddia

Enflasyonla mücadele kapsamında hükümetin atacağı adımla ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı. Un, ay çiçek yağı, şeker, bakliyat, bebek bezi, temizlik maddeleri benzer biçimde ürünlerin yıl sonuna kadar fiyatlarının sabitleneceği mevzuşuluyor. Adım atılırsa son dönemde çok fazla gündeme gelen ayçiçek yağı fiyatlarında yükselmenin böylelikle önüne geçilecek. Enflasyonla mücadele kapsamında yeni bir adım gündeme geldi. Un, yağ, şeker, bakliyat, bebek bezi, temizlik maddeleri şeklinde ürünlerde yıl sonuna kadar fiyatların sabitlenmesi gündeme gelebilir.

CNN Türk’ten Arda Erdoğan’ın haberine göre enflasyonla savaşım kapsamında AK Parti kurmayları bazı öneriler üzerinde çalışıyorlar. Öne çıkan düşünce ise temel tüketim maddelerinin fiyatlarının yıl sonuna kadar sabitleyecek bir sistem olması. Enflasyon sepetinde bulunan ve dar gelirli vatandaşların çoğunlukla tükettiği 20 kalem ürün seçilecek ve fiyatları sabitlenecek.

Yağ, un, şeker fiyatları sabitlenebilir
Bu ürünler arasında yağ, un, şeker, bakliyat, çocuk bezi, temizlik ürünü benzer biçimde malzemeler bulunuyor. Belirlenen ürünlerin fiyatları yıl sonuna kadar durağan duracak. Üreticilerin zarar etmemesi için de devlet sübvansiyon uygulamaya başlamış olacak. Örnek olarak 16 liraya satılması ihtiyaç duyulan bir ürünün rafta 10 liraya satılması sağlanacak. Aradaki 6 liralık fark da üreticiye devlet tarafından ödenecek. Bu sayede enflasyonla mücadeleye karşı da önemli bir adım atılmış olacak.

Zincir marketlerle görüşülecek
Fiyat sabitlemesine ilişkin fikir olgunlaştıktan sonra zincir marketlerle de görüşmeler yapılıp sistemin uygulanması açısından kararlar alınacak. Olağanüstü talepler değerlendirilecek
AK Partili kurmaylar özgür piyasayı bozabilecek bir öngörü olduğunun bilincinde olsalar da enflasyonla savaşım kapsamında önemli bir adım olduğu gerçeğini de hatırlattılar. Fiyat sabitlemesiyle birlikte vatandaşların bazı ürünlere karşı olağanüstü taleplerinin de engelleneceği öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.