Kategoriler
Genel

flaş iddia

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, altının Rusya-Ukrayna s’avaş söylentileri sebebi ile kıymet kazanılmış olduğunı öne sürerek “Söylenen boyutta bir s’avaş çıkması durumunda altının ONS fiyatı dünya bazında 2200 dolar civarına oturur.” iddiasında bulunmuş oldu. Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, altının Rusya-Ukrayna s’avaş söylentileri sebebi ile kıymet kazanılmış olduğunı öne sürdü. Özman, “Şu anda altının ONS fiyatı 1850 dolar seviyesinde. Bunun 1750 doların altına gelme ihtimali yok. Söylenen boyutta bir s’avaş çıkması durumunda altının ONS fiyatı dünya bazında 2200 dolar yöreına oturur.” iddialarında bulundu.

Özman, dünyada etkili olan enflasyonun ve s’avaş söylemlerinin altının ONS fiyatının da yukarı çıkmasında etkili bulunduğunu ileri sürdü.

Özman, “Güvenli liman olan altın dünya krizlerinden ve harplarından çok yakın oranda etkileniyor. Şu anda da gündemde olan Ukrayna-Rusya s’avaşı altın tutarlarını tetikliyor. Rusya’nın Ukrayna sınırında asker bekletmesi, ABD ordusunun Polonya’da beklemesi altın tutarlarını yukarıya doğru çekiyor. Pandemi ile birlikte dünyadaki merkez bankalarının parasal genişleme yapmaları da altın tutarlarının yukarı çıkmasına zemin hazırlamıştı.

Parasal genişleme ile beraber dünyada enflasyon sıkıntısı oluşmaya başladı. Yıllardır enflasyon görmeyen ülkeler Almanya, Fransa, İngiltere ve ABD şeklinde ülkeler enflasyon problemi ile karşı karşıya kaldı. Bu ülkelerin milli paralarındaki kıymet kaybı da altına yönelişi hızlandırdı. Pandeminin azalmasıyla birlikte bu parasal genişlemede bir düşüş bekliyorduk fakat artık bu düşüşü bekleyemiyoruz. Dünyada bir enflasyon var, bu enflasyon karşısında altın ülkelerin para birimine karşı minimumından değer kaybetmeyecek. Altın fiyatlarının enflasyon ile beraber düşmeyeceği kesinleşirken, s’avaş söylemleriyle de artış eğilimine girdi” iddialarında bulundu.

“2200 dolar civarına oturabilir” iddiası!
Altının ONS fiyatının s’avaş durumuna bakılırsa değişkenlik göstereceğini öne süren Özman, “Rusya-Ukrayna gerginliği s’avaş boyutuna gelmezse altın tutarlarında bir miktar geri çeklime bekliyoruz. Altının ONS fiyatının 1400 dolar seviyesine düşeceği söylemleri vardı. Öyle bir olasılık dünyadaki enflasyon sebebiyle kalmadı. Şu anda altının ONS fiyatı 1850 dolar seviyesinde. Bunun 1750 doların altına gelme ihtimali yok. S’avaşın olmayacağı anlaşılır ve kriz biterse ONS fiyatının 1750-1800 dolar bandına çekilmesi ise kuvvetle muhtemel. Rusya’nın Ukrayna’ya fiziki olarak bir işgal girişiminde bulunması s’avaşın boyutunu büyüteceği için altının ONS fiyatı 2 bin dolar seviyesini geçer. Söylenen boyutta bir s’avaş çıkması durumunda altının ONS fiyatı dünya bazında 2200 dolar yöreına oturur.” iddialarında bulundu.

Özman, “Altının gram fiyatı Türkiye’de Ocak ayının başında 760 TL yöreındaydı. 2021 yılı 29 Aralıkta ise 715 TL’ydi. Şu anda ise altının gramı 815 TL’den işlem görüyor. Bugün itibarıyla bilezik gram satış fiyatı 790 TL, çeyrek altın 1353 TL, yarım altın 2706 TL ve tam lira 5562 TL’den satılıyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir