Kategoriler
Genel

FLAŞ UYARI !

Son dakika.. Selçuk Geçer’den elinde dolar olanlara flaş uyarı…

Enflasyon senelik bazda TÜİK’e göre yüzde 83,45, ENAG’a göre ise 186,27 oldu. Gelişmeler üstüne dolar kurunun fırlayacağını bildiren Selçuk Geçer ekonomist Selçuk Geçer TÜİK’in açıkladığı enflasyon bilgileri ardından dolar kuru amacıyla beklentisini açıklayarak, elinde dolar olanları uyardı.


Dolar kurunda yüksek tahminlerde tespit edilen ve bu amaçla BDDK yönünden ile ilgili suç duyurusunda dahi bulunulan ünlü ekonomist Selçuk Geçer, doları olan yatırımcılara kritik uyarılarda bulundu.
Türkiye yeni haftaya enflasyon rakamları ile uyandı. Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Eylül ayında besin fiyatları, doğalgaz ve elektrik zamlarının da etkisiyle aylık %3.8 yükselmesi senelik bazda ise 24 senenin yeni zirvesi olan %84.63’e yükselmesi bekleniyordu. TÜİK’in bugün yaptığı enflasyon açıklamasına göre, TÜFE’deki (2003=100) değişim 2022 senesi Eylül ayında bir önceki aya göre %3,08, bir önceki senenin Aralık ayına göre %52,40, bir önceki senenin aynı ayına göre %83,45 ve on iki aylık ortalamalara göre %59,91 olarak gerçekleşti. Yıllık yüzde 83,45’lik enflasyon, Temmuz 1998 ardındanki 24 senenin zirvesi oldu.

ENAG’IN VERİLERİNE GÖRE ENFLASYON YÜZDE 200 SINIRINA YAKLAŞTI

Ekonomist ve akademisyenlerin meydaan getirdiği Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG),Eylül 2022 enflasyon bilgilerini açıkladı. ENAG’ın yaptığı hesaplamaya göre, Tüketici Fiyat Fiyat Endeksi (E-TÜFE) ağustos ayında yüzde 5.30 arttı. E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı yüzde 186,27, senenin başından itibaren ise yüzde 101,63 olarak gerçekleşti. Enflasyonun düşmemesi halunda dolar kurunun denetim edilemeyeceğini ifade eden Geçer, 3 aya ilgi çekti.

Geçer, “Ekim, kasım, Aralık aylarına ilgi edin. Türkiye ekonomisi büyük bir bataklığa sürükleniyor. Fakirler daha da fakirleşiyor. 3-5 varlıklı daha da varlıklıleşiyor. Orta sınıf kalmadı” değerlendirmesini yaptı.

Dolara olan talebin artacağını ifade eden Selçuk Geçer, “Kısa vadeli borçların ödenme süreyi geliyor. Dolara olan talep artacak. Turizm gelirleri ile yönetim ettin bugüne kadar. Bundan sonra ne yapacaksın? Dolar kuru sert hareket edeceğini herkes görecek” dedi.

 

Dolar amacıyla kaçılmaz son ikazında tespit edilen Selçuk Geçer, “Yıl sonucunda da dolar kurunu 28 TL’de görürsünüz” yorumunda bulundu.

Dolar artışın devam edeceğini düşünen ünlü ekonomist Geçer, dolar sahiplerine seslenerek, zarar etmemeleri amacıyla ‘Dolarınızı satmayın’ dedi.

Hatırlanacağı gibi Geçer önceki gün de Temmuz ayı itibariyle dış ticaretin 1,7 milyar dolara yaklaştığını söyleyerek geçtiğimiz aydan bu yana yüzde 147’lik bir artış olduğunu söylemiş ve hükümetin doları düşürerek ihracatı arttırmaya çalıştığına işaret ederek bu halun büyük tehlikelere yol açacağını söylemişti.

 

DIŞ TİCARET AÇIĞINDA KORKUNÇ SENARYO

İhracatın her geçtiğimiz gün biraz daha daraldığını ifade eden Selçuk Geçer şunları söyledi:

“İhracatımız her geçtiğimiz gün bir daha daralmaya devam ediyor. Önümüzdeki devre dış ticaret açığının artacağını dolaysıyla dolara olan ihtiyacın her geçtiğimiz gün daha da artacağını, dolar kıtlığı oluşacağını ve dolarda büyük bir kırılma ile karşı karşıya olduğunu bize gösteriyor.

Aynı vakitte Selçuk Geçer, ihracatın azaldığını, dışalım.ın ise arttığını söylerken bu halun büyük bir dış ticaret açığına namacıyla olduğunu söyleyerek, “İhracat azalıyor, dışalım. artıyor. Bu da büyük bir dış ticaret açığına namacıyla oluyor. 50 milyar dolar kapamak amacıyla dövizi arttırmak gerekli. Bunu da geçtiğimiz sene yaptılar. Bu sene de bunu daha agresif bir şekilde yapacaklar. Bu da bizi 110 ila 120 milyar dolar dış ticaret açığına götürür. Türkiye’den para kaçışı da var. Kredi notlarımız patır patır düşürür. Ekonomik krizden ekonomik krize koşarsınız. Merkez bankasının faiz indirmesinin sebebi buydu.” dedi.

 

DOLAR FIRLAYACAK

Yaşanan hal karşısında dolar kurunun fırlayacağını bildiren Selçuk Geçer, “Kıtlaşan dolar hem piyasada hem ekranda sert bir şekilde gitmesine namacıyla olacak. Kurun yukarıya doğru fırlaması enflasyonun yükselmesina ve işsizlik furyasını yanında getirecek. İnsanlar fakirleşirken bankacılık sektörü karını katlamaya başladı. En çok vatandaş kaybedecek. Türkiye’deki fakirlik sınırı asgari ücretin 4 katı.” ifadelerini kullandı. Açıklamalarına devam eden Selçuk Geçer dolarda yüzde 100 hareketin gelebileceğini söyleyerek, “Bu dış ticaret açığı ile bu kısa vadeli borçlarla dolar kıtlığıyla önümüzdeki çok agresif hareketleri görebiliriz. Yükselmelerden bahsetmiyorum. Net bir kırılma ile karşılaşabilir. yüzde 100’lük bir hareket gelebilir. Bu kaçınılmaz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir