Kategoriler
Genel

GELECEĞİN PETROLÜ

Türkiye’den geleceğin petrolü amacıyla devrim gibi atılım! Bakan Dönmez müjdeyi duyurdu
Türkiye’den geleceğin petrolü olarak tanınan lityum amacıyla devrim gibi bir atılım geldi. Konuya dair açıklamayı Bakan Fatih Dönmez duyurdu. Dönmez, ‘Bor karbür tesisimiz devreye girecek. Hem de ferro bor tesisi ve tam kapasite üretim yapacak yeni yerli lityum tesislerimizin esasını atacağız.’ ifadelerini kullandı.

Geleceğin petrolü olarak tanınan lityum elementi amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, tam kapasite üretim yapacak yeni yerli lityum tesisinin esasının yakın vakitte atılacağını duyurdu.

Dönmez, Bakanlık’ta düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada, Türkiye’de enerjide dışa bağımlılığı büyük ölçüde azaltacak prestijli çalışmalar yapıldığını ifade etti.

ENERJİDE YENİ BİR DÖNEME GİRİLECEK
Gelecek senenin ilk çeyreğinde Karadeniz’de çıkarılacak natural gazın sisteme verileceğini hatırlatan Dönmez, yenilenebilir enerjide kapasitenin daha da artırılması ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk ünitesinin de devreye alınmasıyla, enerjide yeni bir devreye girileceğini söyledi.


Dönmez, natural gaz ve petrol aramalarında kullanılacak dördüncü sondaj gemisinin ileriki aylarda Türkiye’ye ulaşacağını dile getirerek, “Doğal gazda mümkün krizlerde problemleri azaltmak çerçevesinde, gazın depolanması amacıyla Ertuğrul FSRU natural gaz depolama gemimizi devreye aldık. Hem de Silivri’de ve Tuz Gölü’nün altında depolar oluşturduk.” diye konuştu.

Bakanlığın, vatandaş ve yatırımcılara sunmuş olduğu hizmeti uygun bir sürede tamamlamak amacıyla azami prosedür süreleri saptadığını açıklayan Dönmez, “Vatandaş ve yatırımcıya dönük olarak verdiğimiz toplam 607 hizmetin iş başına sonuçlanma gün adedi 52 seviyesindeydi. Yaptığımız çalışmayla hizmet zamanı iş başına sonuçlanma gün miktarını 30 güne indirilmesine kadar verdik. Böylece iş süreçlerimize yüzde 42’lik bir tedavi getirmiş olduk.” değerlendirmesinde bulundu.

“LİTYUM TESİSLERİMİZİN TEMELİNİ ATACAĞIZ”
Dönmez, bor madeninde uç ürün ve yüksek teknoloji adımların neticelerini almaya başladıklarına ilgi çekerek, “Yüksek teknoloji ürünlerinde batarya teknolojisinde sarfedilen lityum üretimi de Ar-Ge mühendislerimizin gayretiyle başladı. 2022, bor cevherinin daha çok uç ürüne dönüştüğü bir sene olacak. Bor karbür tesisimiz devreye girecek. Hem de ferro bor tesisi ve tam kapasite üretim yapacak yeni yerli lityum tesislerimizin esasını atacağız. Nadir toprak elementleri üretecek pilot tesisimizin kurulumuna da bu sene başlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir