Kategoriler
Genel

GELECEK HAFTA

Altını olanlar dikkat! Dünyaca ünlü 2 banka altın ön görüini ilan etti: Gelecek hafta…
Ons altındaki düşüşe rağmen doların yukarıya yönlü hareketi gram altını kuvvetli tutmaya devam ediyor. Wall Street ve Commerzbank analistlerinden altın fiyatlarına dair yeni ön görüler geldi.
Altın fiyatları geçtiğimiz hafta içersinde 9 ayın en düşüğünü, dolar endeksi ise 20 senenin zirvesini görmüştü. Fiyatlar üstünde etkili olacak kritik veri ileriki hafta ABD’den ileriki. Yüksek enflasyon ve resesyon ikilemi arasında kalan ABD ekonomisinde ABD Merkez Bankası’nın (Fed) önceliği enflasyona verilen görülüyor. Cuma günü belirtiler bilgilere göre, ABD’de tarım dışı istihdam haziranda 372 bin şahıs artarak pazar beklentilerini aşarken, işsizlik seviyesi değişim göstermeyerek yüzde 3,6’da kaldı. İş kuvveti pazarının kuvvetli kalması Fed’in para politikalarındaki şahin duruşunu koruyacağına işaret etse de enflasyonun denetim altına alınabileceğine yönelik beklentilerin güçlenmesi, resesyon şansına rağmen pazarlarda olumlu fiyatlanmaya devam ediyor.

Fed yetkilileri hafta içersinde gerçekleştirdikleri açıklamalarda resesyon riskinin korkulduğu kadar kuvvetli olmayabileceğini dile getirirken, önceliklerinin enflasyonu denetim altına alabilmek bulunduğunu bildirdi. Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, enflasyonun çok yüksek bulunduğunu ve gevşeyecek gibi görünmediğini belirtti. St. Louis Fed Başkanı James Bullard da ABD ekonomisinin bu sene büyümeye devam etmesini beklediğini dile getirerek, temmuz toplantısında 75 baz puanlık faiz artışından yana bulunduğunun sinyalini verdi.

Fed yetkililerinin açıklamaları ve iş kuvveti pazarındaki bilgilerin ardından tahvil pazarlarında yükselen satış baskısıyla ABD’nin 10 senelik tahvil faizi yüzde 3’ü aşarken, swap pazarlarında ise resesyon fiyatlaması kısmen de olsa zayıfladı. Para pazarlarındaki fiyatlamalarda temmuz toplantısında 75 baz puan, eylül toplantısında ise en az 50 baz puanlık faiz artışına net gözüyle bakılıyor.

Altın çakıldı
Tahvil pazarlarındaki satış eğilimine rağmen enflasyon endişesi ve güvenilir liman olarak yükselen dolar isteği ardından dolar endeksi 107,8’le son 20 senenin zirvesine çıkmasının ardından haftayı yüzde 1,8 yükselişle 107’den tamamladı.

Hafta içersinde resesyon endişeleriyle 97,2 dolara kadar gerileyen Brent petrolün varil fiyatı, Çin’in 220 milyarlık altyapı paketi açıklaması ve kuvvetli devam ABD iş kuvveti pazarı bilgileriyle kayıplarını kısmen telafi etse de, bu hafta yüzde 4,7 azalışla 105,5’e indi.

Altının ons fiyatı da düşüş eğilimini üst üste dördüncü haftaya taşıyarak, haftalık yüzde 3,8 değer kaybıyla 1.742 dolara geriledi.

Gram altın 1 aydır kötü seviyede
Yurt amacıyla de ise gram altın fiyatı ons altındaki sert düşüşten etkilense de dolar kurundaki artışın etkisiyle çok büyük oranlı bir gerileme göstermedi. Haftaya 976 liradan başlayan gram altın salı ve çarşamba günleri ons altındaki sert düşüşün etkisiyle 959 liraya gerileyerek haftalık bazda en düşük seviyeyi gördü. Perşembe ve cuma günleri dolar kurundaki artışın etkisiyle toparlanma kaydeden gram altın haftayı 967 liradan tamamladı. Haftalık bazda fiyat hareketine bakıldığında gram altın yatırımcısına yüzde 0.87 seviyesinda kaybettirdi. Sonuç olarak son 4 haftadır gram altın aşağı yönlü bir seyir izledi.

 

ABD’de pay pazarları bu hafta pozitif bir seyir izlerken, gözler ileriki hafta çarşamba açıklanacak enflasyon bilgileri başta olmak üzere yoğun veri gündemi ve Fed yetkililerinin sözle yönlendirmelerine çevrildi. Ülkede açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) geçtiğimiz ay da yükselmiş olabileceği ön görü edilirken, TÜFE’deki seyrin varlık fiyatları üstünde etkili olması bekleniyor. Halihazırda swap pazarlarının ülkenin ileriki 6 ile 18 ay ortamında resesyona gireceğini fiyatlayan ülkede, Fed’in enflasyonla mücadeledeki kararlı duruşu TÜFE verisinin önemini daha da artırıyor.

Wall Street’in ön görüi
Bu hafta 15 Wall Street analisti Kitco News’in altın anketine katıldı. Katılımcılar arasında yüzde 40’ı yakın vadede altın konusu ile ilgili iyimser. Yüzde 33’ü altın karşısında düşüş eğiliminde. Yüzde 27 ise, ileriki hafta kıymetli metalde tarafsız kaldı. Çevrimiçi Main Street anketlerinde 484 oy kullanıldı. Bunların yüzde 42’si altının önümüzdeki hafta yükselmesini bekliyor. Yüzde 38’i daha düşük olacağını ön görü ediyor. Yüzde 20 ise yakın vadede tarafsız kaldı. Bireysel yatırımcılar arasındaki duyarlılık düşük kalmaya devam ediyor. Bununla birlikte, katılım seviyesi da düşük. Bu da bu parametre ortamda kıymetli metalin çok az ilgi gördüğünün bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

Commerzbank’ın ön görüi
Commerzbank ekonomistlerine göre altın fiyatındaki düşüş aşırı. Dolayısıyla kıymetli metalin toparlanmasının olası bulunduğu ifade ediliyor. “Altın fiyatını etkileyen ana faktör, aşağı yukarıya 20 senenin en yüksek seviyesina yükselen kuvvetli ABD doları” diyen ekonomistler, “EFT yatırımcıları altına sırtını dönüyor. Bloomberg yönünden takip edilen altın EFT’leri, sadece son iki haftada aşağı yukarıya 60 ton çıkış kaydetti. Fakat sahip olunan fiyat zayıflığını abartılı buluyoruz. daimi yüksek enflasyon ve resesyon riski altının lehine. Bu da fiyatın toparlanacağını gösteriyor” yorumunda bulundular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir