Kategoriler
Genel

gelişmeler bekliyoruz

Milli müdafa Bakanı Hulusi Akar, Rus limanlarında bekleyen Türkiye’ye gelecek ticari gemilerle ilgili önümüzdeki günlerde pozitif gelişmeler beklediklerini söylemiş oldu. Milli savunma Bakanı Hulusi Akar, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rusya savunma Bakanı Sergey Şoygu ile dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesine yönelik soru üzerine Akar, “Sayın Şoygu ile pozitif, yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Birinci konu genel anlamda ateşkati bir an önce gerçekleştirilmesi, barış ve huzurun gelmesi, diğer taraftan da Türkiye’nin Ukrayna’daki iki udöneminın güvenliği. Bununla beraber Rus limanlarında gemilerimiz var. Onların da bir an önce daha önce planlandığı şekliyle güvenli bir halde Türkiye’ye gönderilmesi, gelmesi. Önümüzdeki saatlerde, günlerde bu mevzularda olumlu gelişmeler bekliyoruz.” diye konuştu.

Söz konusu gemilerin Türkiye’ye gelirken Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarının refakatinde olup olmayacağına yönelik soruya Akar, “Bu aşamada buna gerek yok. Ticaret gemilerinin gelmesi konusunda gerekli güvenliği Rusya tarafı sağlayacak.” karşılığını verdi.

Hulusi Akar, “Bir takvim var mı?” sorusunu “Mümkün olan en erken zamanda.” diye yanıtladı Gemilerin sayısına yönelik soru üzerine de Akar, “Ticari olarak daha önce anlaşması yapılan bir miktar gemi var. Onun dışında hem Rus hem Ukrayna limanlarında Türk bandralı gemiler var. Onlar Rus limanlarındakilerle ilgileniyorlar. O konuda oldukça yapıcı, pozitif cevaplar aldık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir