Kategoriler
Genel

geliyor

Alparslan geliyor: Dünyanın en iyisi bütün dengeleri değiştirecek Türkiye’nin dördüncü sondaj gemisi Alparslan için geri sayım başladı. Güney Kore’den yola çıkan ve şu an Batı Afrika açıklarında seyrine devam eden 4’üncü sondaj gemisi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Türkiye’de olacak Türkiye’nin Karadeniz’deki 540 milyar metreküplük doğalgaz keşfinin sonrası keşif için çalışmalarını yoğunlaştıran Türkiye gemi filosuna yeni bir güç daha katıyor. Fatih, Yavuz ve Kanuni’nin sonrası Türkiye’nin 4’üncü sondaj gemisi filoya katılıyor. Edinilen verilere göre, 7 Mart’ta Güney Kore’den yola çıkan ve şu an Batı Afrika açıklarında seyrine devam eden 4’üncü sondaj gemisi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Türkiye’de olacak.Belirlenen rotada bir farklılık ya da tekleme olmazsa gemi, 19 Mayıs sabahı saat 10.00 sularında Mersin’deki Taşucu Limanı’na yanaşacak.

 

Alparslan’ın özellikleri neler?
Gemide, Basınç Kontrollü Sondaj (MPD) sistemi kullanılıyor. İleri teknolojiyle donatılan geminin isminin ne olacağı da merak konusu. Fatih, Yavuz ve Kanuni’nin sonrası filoya katılacak 4’üncü sondaj gemisinin adı şimdilik netleşmezken, birtakım alternatifler değerlendiriliyor.

4’üncü sondaj gemisinin adının “Alparslan” olabileceği üstünde duruluyor. Türkiye’nin denizlerdeki gücüne güç katacak sondaj gemisinin ilk vazife yerinin ise Karadeniz’de gaz teşhis edilen sahalar olması bekleniyor. Öte yandan, Karadeniz’deki arama ve sondaj faaliyetleri bütün süratiyle devam ediyor. Hâlihazırda Fatih sondaj gemisi, Karadeniz’de Gökçe-1 sondaj kuyusunda, Kanuni sondaj gemisi Türkali-4 sondaj kuyusunda, Yavuz sondaj gemisi de kuyubaşı vanası bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor. Barbaros Hayrettin Paşa sismik tetkik gemisi de Karadeniz’deki vazifeine devam ederken, Oruç Reis sismik tetkik gemisi ise İstanbul’da bakımda bulunuyor. Yeni sondaj gemisinin yola çıktığını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez “Dört bir yönü denizlerle çevrili ülkemize dört başı mamur bir sondaj filosu kazandırmak için işimize dört elle sarıldık. Şimdi dört gözle Türkiye’ye doğru yola çıkan dördüncü sondaj gemimizi bekliyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun” açıklamasını yapmıştı,

DÜNYADAKİ EN İYİ 5 GEMİDEN BİRİ

Dünyada bu katagoride toplam beş gemi bulunurken, son hamlesiyle Türkiye de bu gemilerden birine sahip oluyor. Uzunluğu 238, genişliği 42, kule yüksekliği 104 metre, ağırlığı da 68 bin groston olan yeni sondaj gemisi, özellikleriyle de ilgi çekiyor. Sondaj için 12 bin 200 metre derinliğe kadar inebilecek olan gemi, 3 bin 600 metre derinliğe kadar da operasyon yapabilecek. 200 kişilik de mürettebat kapasitesi teşhis edilen gemi, sondaj operasyonunu gerçekleştirecek ekibi taşıyacak. Diğer yandan, 7’nci kuşak üstün teknolojiyle donatılan gemide aktif konumlandırma sistemi bulunuyor. Çift kulesi ve 2 adet güvenilir 7 ram BOP sistemi olan geminin her iki kulesinde de dalga sönümleme hedefli (CMC) sistemi yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.